Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Изложба за прилепите откри ученически спелеоклуб

Клубът "Рафаил Попов" към ПГТ "Д-р Васил Берон" кани свои връстници да се запознаят отблизо с "летящите мишки"

Изложба за прилепите откри ученически спелеоклуб
Снимка: Север.бг

Активистите от ученически спелеоклуб в ПГТ "Д-р Васил Берон" отбелязаха символично с изложба и презентация Нощта на прилепите. Тя се организира в различни дни в различните селища. Освен във Велико Търново, такива изложби се правят в още няколко български града - София, Стара Загора, Пловдив, Русе и Поморие.

Спелеоклубът "Рафаил Попов" е създаден по проект "Успех" и в него членуват над 20 ученици. Проектът е стартирал миналата година и е свързан с развитие и утвърждаване на извънкласните дейности в училище. Гимназията по туризъм в старата столица е една от най-активните в осъществяването на проекта, иницииран от Министерството на образованието, не само в областта, но и в страната. Причината е, че са организирани много групи в различни сфери на дейности и една от тях е ученическият спелеоклуб.

Инициативата се провежда за първи път в старата столица и е съвместна проява между пещерния клуб "Дервент" и ученическия спелеоклуб "Рафаил Попов".  Освен по-подробна информация за тези бозайници, учениците от клуба организираха работилница за прилепи, в която се сгъваха оригами. Друго ателие бе "Нарисувай прилеп" с някакво послание към него.

569bc0b5-4018-6329-2235-f2f8e75412e6

Лора Консулова е десетокласничка в Гимназията по туризъм и е една от запалените природолюбителки в спелеоклуба. Сподели, че интересът към пещерите е причина да се включи в ученическия спелеоклуб. Самата тя е обиколила доста - "Бачо Киро", "Деветашката пещера", "Крушуна", "Орлова чука" и др. А покрай пещерите, е провокиран и интересът й към техните обитатели - прилепите, затова с голямо желание и ентусиазъм участва в инициативата.

"Целта е проявите, посветени на прилепите, да накарат хората да научат повече за тези същества. Не може, при положение, че имаме и закон, постянно да се втълпява чрез всички медии, че прилепите са ужасни същества и са персонажи, едва ли не митологизирани с вампири, всяващи страх. Това е изключително вредно за екологичното образование на бъдещото младо поколение на България.", защити "летящите мишки" преподавателят Евгени Коев, който ръководи клуба в училище и е председател на пещерен клуб "Дервент".

Скоро училищния клуб ще се сдобие с два образеца на прилепчета. По Закона за биоразнообразието е забранено улавянето и съхраняването им, но това не важи,когато е с учебна цел. В изложбата са представени всички видове прилепи, които се срещат в България, както и най-типичните представители за региона.

Прилепите са най-голямата група бозайници, които съществуват в света - над 1100 различни вида. В Европа са едва 35 вида, до сега в България са регистрирани около 30 вида, някои от които изключително редки. Във великотърновски регион има около 25 вида от всичките 35, които са в Европа, научихме от Евгени Коев.

През следващите две седмици информационната експозиция за прилепите ще остане подредена във фоайето на Гимназията по туризъм, за да могат и ученици от други училища да отидат и да се запознаят с най-беззащитните, но и най-старите и полезни същества на нашата планета.

А ето и някои любопитни факти за прилепите, които сподели спелеолога Евгени Коев:

Прилепите съществуват от 55 милиона години, а човекът - едва от 50 000 години /те са на Земята 1100 пъти по-дълго от нас/;
Прилепите се ориентират в тъмното с помощта на ултразвук - нашият слух долава звуци от близо 20 Hz до 15-20 kHz /в зависимост от възрастта на човека/. За сравнение, някои прилепи могат да чуват звуци с честота на д 110 kHz;
Прилепите унищожават огромни количества насекоми, много от които са вредители. Едно малко кафяво прилепче, което тежи около 5 гр, изяжда 3000 насекоми на вечер и само за един час може да изяде 1200 комара;
Прилепите могат да изядат до 1/3 от собственото си тегло за една нощ. Едрите прилепи в България тежат средно по 20-30 г, което означава, че една колония от от 300 индивида за едно лято поглъща около 550 кг насекоми. За една нощ това са приблизително 20 000 комари, бръмбари, пеперуди и други насекоми, голяма част от които се считат за вредители.

Всички видове прилепи са защитени от закона, а "съжителството" с тях е полезно и по никакъв начин не вреди на хората.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg










Докладвай за нередност в статията
Добави коментар