Местен парламент се съгласи за „Южен поток“
На общинската сесия в Плевен не присъстваха кметските наместници на Ралево и Горталово
Снимка: Булфото
Предварително съгласие за преминаването на трасето на газопровода "Южен поток” през територията на община Плевен бе дадено на вчерашната сесия на местния парламент, съобщи Plevenzapleven.
От групата на БНД предложиха точката да отпадне от дневния ред, заради отсъствие на кметските наместници на две от населените места, през чийто землища минава трасето на газопровода Ралевои Горталово.
Съветниците от БСП и ГЕРБ не подкрепиха предложението, а обединената десница от БНД излезе с декларация, че няма да участва в обсъждането и гласуването. Аргументът им за отказа бе, че се нарушава изискването на ЗМСМА задължително да бъдат изслушани кметовете на населените места.
Дължината на "Южен поток” през плевенската територия ще бъде около 30 км, а по изграждането му ще бъдат ангажирани и плевенски фирми. Ползата за Плевен ще бъде, че много местни фирми ще бъдат наети в изграждането на газопровода.
Първото съединение на бъдещата газокомпресорна станция бе направено близо до село Расово в северозападната част на България. Местните жители са уверени, че "Южен поток” ще открие нови работни места и ще задържи младежта, която търси по-добра работа в столицата, или в чужбина.
По думите на ръководителя на "Газпром” Алексей Милер в българската икономика ще бъдат инвестирани 3,5 млрд. евро.