Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Популациите на няколко вида птички намаляват драстично

Домашното врабче, щиглецът и пъдпъдъкът са сред видовете, които изчезват с бързи темпове

Популациите на няколко вида птички намаляват драстично
БДЗП

Популациите на няколко вида птички намаляват драстично. Резултатите от националното проучване на широко разпространените видове птици, което се провежда за 9 поредна година от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) установи,че популациите на голяма част от тези видове намалява.

Сред намаляващите видове са щиглецът, който се смалява с 66 %, пъдпъдъкът с 64 %, добре познатото на всички домашно връбче намалява с 50%, следва го градската лястовица с 47%.

Резултатите са направени след наблюдаване тенденциите на 59 вида птици, които живеят в земеделските земи, горите и градската среда. Проучването е било проведено в 160 места от цялата страна. В него са взели участие 120 доброволци. Изследването се нарича още Мониторинг на широко разпространените видове птици (МОВП) и се извършва в периода 2005-2013 г., като данните, събирани всяка година, се анализират и сравняват. Доброволците са обхождали местностите, за да наблюдават и описват състоянието на птиците.

Данните сочат, че от общо 59 вида птици, включени в изследването, 30% намаляват, 10% са със стабилно състояние и едва 7% бележат ръст. Видовете, които се увеличават, са обикновеният пчелояд, голямото белогушо коприварче, еловият певец  и горската кукувица, селската лястовица и сивата овесарка.

Според изследователите, основните заплахи за обикновените видове птици са премахването на храстите, разораването на затревените площи и най-вече пестицидите.

Според Йордан Христов, координатор на проучването на БДЗП и отговорник по мониторинга, само за 9 години изчезват едни от най-познатите птичи видове. Той казва, че "редки и застрашени видове като царския орел например, които също са свързани с пасищата и ливадите, могат да изчезнат напълно от българската природа, тъй като са тясно свързани със състоянието на средата и нейните обитатели (лалугери, полевки, таралежи, зайци, змии и др.)”.

Резултатите от изследването показват, че опазването на птиците е възможно в земите с висока природна стойност, където птиците намаляват със значително по-бавни темпове. Получените стойности от мониторинга показват, че е необходимо да продължи прилагането на мерките в земите с висока природна стойност, особено на тези, касаещи биологичното разнообразие.

<< Sever.bg във Facebook >>



БДЗП
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар