Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Ръст при умишлените самоотравяния

Ръст при умишлените самоотравяния
Снимка: sxc.hu

Напоследък са се увеличили случаите на умишлените самоотравяния, споделя началникът на клиниката по токсикология при УМБАЛ "Г. Странски" - Плевен, доц. Бързашка.

"Живеем в един непрекъснат стрес в стремежа си да не изостанем от предизвикателствата на времето. Това води до много тежки сътресения у хората и много от тях посягат на живота си", каза доц. Бързашка и обясни, че най-вече се посяга към употребата на медикаменти, както и селскостопански отрови.

Почти 50% от пациентите на клиниката са случаи на опит за самоубийство, а възрастовата граница е много ниска. Миналата година едно 8-годишно момиче, с цел да сплаши родителите си, е изпило таблетките на братчето си. Доц. Бързашка сподели, че при децата са доста чести опитите за отравяне, но те са по-скоро с демонстративен характер - да предизвикат близките си да им обърнат внимание и да им изпълнят желанията.

На 23 и 24 ноември в Плевен се проведе Национална конференция по клинична токсикология на тема "Горещи точки в токсикологията", организирана от УМБАЛ "Д-р Г. Странски" - Плевен, Клиника по клинична токсикология "Д-р Дочо Иванов" и Асоциация "Българска клинична токсикология".

"Горещите точки" на токсикологията са всички отравяния, до които имаме достъп чрез нашите пациенти, които тежко увреждат черния дроб и централната нервна система. Това са и токсоалергичните състояния, които вече са като епидемия не само в България, но и в целия свят", обяснява Бързашка.

Статистиката сочи, че случаите на злоупотреба с наркотични вещества непрекъснато зачестяват. Проблемът при тях е развиването на зависимост към психоактивните вещества, което води до развиване на редица социални и медицински последици. Най-често отравяния има при хероинозависимите, но напоследък се отбелязва увеличение на метадоновите интоксикации, които са и по-трудни за лечение.

Проучване за употребата на алкохол сред учениците в плевенско училище е установило, че 65% от тях употребяват алкохол в заведения, други от тях в домашна обстановка в компании, но 8% от учениците употребяват алкохол в училище или в училищния двор. Имало е случаи на интоксикация с алкохол на ученици в училище.

Д-р Петко Стефановски, началник на Спешно отделение при университетската болница в Плевен, коментира че не минава дежурство, без да бъдат докарани двама - трима младежи с алкохолна интоксикация.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: дарик
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар