Показват културния живот на Плевен от Освобождението до днес
В Регионалния исторически музей в Плевен утре, 26 септември, от 17 часа ще бъде официално представена новата постоянна експозиция "Културен живот в Плевен от Освобождението до наши дни".
Експозицията акцентира върху дружествата и институциите, определили облика на културния живот в Плевен и съдействали за изграждането на творци от национална и световна значимост.
Представено е читалище "Съгласие" - център на културния живот в Плевен след Освобождението и на чиято сцена се раждат театърът, операта и симфоничният оркестър.
С богат снимков материали и музикални инструменти от началото на миналия век е илюстрирано полагането на основите на оркестровото и хорото дело и музикално-сценичното изкуство в Плевен.
Проследено е и развитието на художествената самодейност след 1944 г. чрез оперетния колектив към читалище "Георги Димитров" (днес "Съгласие") и ансамбъл "Трудова песен”, който от 1967 г. носи името на Катя Попова.
Централно място в залата заемат оперните певци Катя Попова, Михаил Попов, Христо Бръмбаров и Асен Селимски които са представени с богат снимков материал от някои от най-ярките им роли, сценични костюми и отличия.
В изложбата следва развитието на плевенския градски театър от създаването му през 1918 г. до днес, като отново могат да бъдат видяни сценични костюми, афиши от представления, сценографски проекти и макети.
Експозицията завършва с групата на плевенските художници - първата подобна организация в страната след 1944 г. и предшествала създаването на единен съюз на българските художници. Показани са основателите й и плевенски творци с национална значимост.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: в-к „Посредник“ - Плевен