Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Унгарски майстори на емайла откриха изложба в Плевен

Унгарският културен институт гостува на ХГ "Илия Бешков" с изложба-емайл на 24 творци

Унгарски майстори на емайла откриха изложба в Плевен
ХГ "Илия Бешков"

От вчера в Плевенската художествена галерия "Илия Бешков" е подредена изложбата "Огнена магия" на унгарски майстори на емайла, която представя 24 автори с 27 творби, изпълнени в различни техники – фасетиран и клетъчен емайл върху стоманени и медни плочи, цветен емайл и филигран.

Произведенията, носещи провокативни заглавия като "Двама философи в мъглата, обърнали гръб на всички", "Ангелско ухо", "...блажено възкръснали", "Сбъдващият Наум", навеждат различни асоциации и алюзии от забързаните ни дни, но с упование в божествената творческа искра.

На откриването присъстваха заместник-кметът на Община Плевен Стефан Петков, директорът на Унгарския културен институт у нас, Тошо Дончев, както и унгарска делегация от град Кечкемет, начело с зам.-кмета на Кечкемет, Корнел Мак.

За начало на съвременното унгарско изкуство на емайла единодушно можем да приемем 60-те години на миналия век. Тогава в тази сфера, ограничаваща се предимно до бижутерите, във все по-голяма степен се проявяват скулптори, художници, графици, както и представители на различните клонове на приложното изкуство (стъкло, текстил). Още първото десетилетие и половина, периодът между 1960-1975 г., отправя унгарското изкуство на емайла в посоката на изобразителните изкуства.

За разлика от традиционно приложното по характер изкуството на емайла (единодушно считано дотогава за част от бижутерството, за една от неговите техники) постепенно започва да проявява претенции, характерни за изобразителните изкуства (например поставянето на художествения замисъл на по-преден план от изработката, по-експерименталното приложение на техниките). Новото поколение може да се опира на повече от стогодишната дотогавашна история на унгарското изкуство на емайла, тъй като в него властват предимно приложни характеристики и различни техники на ювелирния емайл (например фасетъчен емайл, трансилвански емайл).

Експозицията е отворена за посещения до 20 април всеки ден без неделя, от 10 до 18 часа.

 

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg





Художествена галерия "Илия Бешков"
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар