Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Електронен сървър ще контролира биоразнообразието

Реализирането е по Българо-румънски проект "Заедно за Дунав" и целта е да се опази природата жива

Електронен сървър ще контролира биоразнообразието
Снимка: Север.бг

Географска информационна система база данни, интерактивен интернет сървър и карта на чувствителните зони за биоразнообразието в Северозападна България и Югозападна Румъния, е резултатът от реализирането на 18-месечния проект на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/.

Това бе отчетено на заключителния етап на проекта "Трансграничен модел за опазване на природата и устойчиво ползване на природните ресурси по течението на река Дунав", известен като "Заедно за Дунав", който се проведе във Велико Търново. Проектът е реализиран в 5 области на България и в 4 - на Румъния. Партньори по проекта са Румънското орнитологично дружество/BirdLife, община Козлодуй и Регионална агенция по околна среда - Олт, гр. Слатина, Румъния.

Над 50 еколози, орнитолози и експерти от различни институции в двете страни отчетоха свършената за последната година и половина работа. Опазване на видове, опазване на местообитания и работа с местните хора са трите насоки, по които е реализиран проектът.

"За първи път използваме сателитни предаватели, прикачени на ключови видове птици - в случая морски орел, който стана символ на проекта. Той е най-едрият от срещащите се на Балканския полуостров орли. В Европа популацията нараства, но в България има между 15-20 двойки от този вид. Целта на проекта бе свързана с опазването на биологичното разнообразие по цялото поречие на река Дунав и във влажните зони, а не само на морския орел. Мониторингът в тази насока даде възможност да се попълнят много "бели петна", обясни и.д. на БДЗП Нада Тошева.

От изготвената интерактивна карта на биоразнообразието може да се черпи информация в реално време. Това ще бъде от голяма полза при инвестиционните планирания и влиянието им върху природата и живота на различни видове и популации, категорични са експертите. Дадени са препоръки на институциите, а добрите практики в тази насока тепърва предстоят да се увеличават.

От БДЗП са издали първото помагало за ловеца, което улеснява значително бъдещата съвместна работа на двете организации. "Проведохме три семинара с ловци, извършихме заедно теренни наблюдения на диви гъски и зимни водоплаващи птици. Приоритет в работата ни занапред ще бъдат и рибарите, както и провеждането на още образователни кампании сред децата и подрастващите", отчете екологът Свилен Чешмеджиева от Свищов.

Над 220 вида птици живеят по протежението на река Дунав. 116 вида, от които 47 включени в Червената книга на България, обитават превърнатите в рибарници 14 водни басейна, заедно с прилежащата им територия, между селата Алеково и Хаджидимитрово.

"Тези рибарниците са един от най-ярките примери, как може да се прави бизнес, да се дава прехрана на хората, и в същото време да се щади природата", каза биоложката Теодора Иванова. По думите й рибовъдното стопанство развива екотуристически дейности. Планират се дейности, свързани с подобряване на инфраструктурата за развитие на любителски риболов и устройване на укрития за наблюдения на птици. Изработени са проекти за рекламирането на България като еко-био-туристическа дестинация.

"Нека по-често да вдигаме към небето обектива на фотоапарата, а не пушката", призова природозащитничката.

Над 1500 са редовните членове на БДЗП, а повече от 20 000 са имената на активисти, подкрепящи природата и нейното опазване. Следващата стъпка в работата им е обсъждане състоянието на равнинните дъбови гори, които са "коридори" в опазването на биологични видове, но са най-застрашените от унищожаване, съобщиха от БДЗП.

Наказанието за посегателство срещу световно застрашени видове птици е глоба от 500 до 5 000 лева и затвор от 1 до 3 години.


_____________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар