Руснаците в Плевен празнуваха Масленица
С много веселие заселниците в областния град изпратиха зимата по традиционен начин
Снимка: Булфото
Един от най-пищните и весели народни празници, Масленица, отбеляза руската диаспора в Плевен. Според традиционните вярвания на северния народ на този ден, който съвпада с нашия Сирни Заговезни, се слага край на зимата, дните стават по-светли, небето по-синьо, а слънцето грее по-ярко.
Както българите на Сирни Заговезни, така и руснаците на Масленица имат традиция да искат прошка от близките си. Вчера на площада пред храм "Св. Параскева" в Плевен се събраха около 50 преселници от северната страна и изпълниха пространството с весела глъчка, музика, песни и танци. Организаторите на тържеството от дружеството на рускоговорящите плевенчани "Възход" се бяха погрижили да не липсват традиционните руски чай и блини.
Представители на всички възрасти и полове участваха в програмата, която включваше теглене на въже, надбягване с чували и хамкане на бяла халва за най-малките. По меродавна традиция на края на празника бе изгорено сламено чучело, което според представите на традиционните руси символизира зимата, тъмното и злото. Най-смелите прескачат пламналото чучело за здраве. Всички предварително пускат бележка в джоба му, на която е написано нещо, от което искат да се освободят и да махнат от живота си.
Масленица е сред най-популярните руски обичаи. Той се отбелязва в последната седмица преди началото на Великите пости и в народния календар поставя края на зимата и началото на пролетта. На празника руснаците приготвят богата трапеза, тъй като това е последният ден преди Великден, в който религиозните догми разрешават да се ядат продукти от животински произход.
_______________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: brjagnews.bg