Вход | Регистрация
Плевен 21°C

1245 лева начислява Енерго-про, клиентът ги осъдил

Компанията е осъдена да заплати разноските по делото и адвокатски хонорар

1245 лева начислява Енерго-про, клиентът ги осъдил
Снимка: Булфото

Районният съд отхвърли начислената от електроразпределително дружество изравнителна сметка на русенец, в размер на 1 245 лева и 59 стотинки. Фирмата решила еднолично да си поиска сумата за консумирана ел. енергия между 21 януари и 26 юни миналата година.

В отсъствието на собственика служители на компанията направили проверка на електромер, според резултатите от която той бил манипулирал уреда. В следствие на това машинката отчитала около 80 % по-малко от реално изразходваната енергия и така с мотив, че действат в полза на обществото, от енергоразпределението решили да си вземат въпросните пари.

Ощетеният човек обаче решил да обжалва исканата сума и по време на делото вещо лице безспорно доказало, че нито една от трите пломби, с които разполага всеки електромер, не е докосвана, а самият уред не е бил подлаган на каквото и да било въздействие. Това се доказвало и от факта, че количеството консумирана енергия от потребителя не била нито повече, нито по-малко, както през периода на изравняване, така и през следвщия.

Ответникът се опитал да обясни това с направени икономии от страна на ощетения, който по-рано, според тях, не живеел в лишения, защото сметките му били по-ниски.

Съдът обаче категорично не приел тези обяснения. Опирайки са на Закона за защита на потребителите и тълкувателни решения на Върховния касационен съд по подобни казуси, той заключил, че не съществува правно основание за доставчика на електрическа енергия да коригира едностранно сметките на потребителите за доставена през изминал период такава. Поне така било към датата, когато възниква проблема.

Отречена е и възможността доставчикът да обосновава правото си на едностранна корекция чрез клаузи, съдържащи се в приетите от самия него Общи условия, поради неравноправния им характер. Законодателят е категоричен, че подобни клаузи са нищожни, тъй като нарушават основните принципи на равнопоставеност на страните. Това с особена сила важи за Общите условия на електоразпределителното дружество, според които се допуска начисляване на корекция, без да се отчита към коя дата даден уред измерва неточно използвания ток.

Затова съдът е уважил искането на потребителя и решил, че той не дължи въпросните 1 245 лева и 59 стотинки. Освен това ел. доставчика е осъден да заплати 50 лева разноски по делото на държавата и още 250 на клиента си, за направените от него разноски за държавна такса и адвокатски хонорар.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



ruse.topnovini.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар