Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Двойно е скочило насилието срещу деца

Около 450 деца получават помощ в детски център за психично здраве

Двойно е скочило насилието срещу деца
Снимка: Булфото

Под председателството на заместник областния управител на Русе д-р Андриан Райков в Зала 1 на Областна администрация Русе се проведе второто заседание на Областна комисия "Човешки ресурси, заетост и социално подпомагане".

По време на срещата беше представен отчет за дейността на мултидисциплинарните екипи в област Русе в изпълнение на Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисни интервенции.

Г-жа Татяна Дончева, директор на Регионална дирекция за социално подпомагане, предостави информация за подадени сигнали в Дирекция социално подпомагане и работата по случаи, за които е използван Координационен механизъм. Тя акцентира върху резултатите от прилагането му и работата на Отделите за закрила на детето.

Комисията взе решение да се актуализират данните на лицата, ангажирани с прилагането на Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и взаимодействие при кризисна интервенция. Направените в протокола от заседанието изводи ще бъдат изпратени до Държавна агенция за закрила на детето за сведение и предприемане на съответните действия.

На срещата бе представена "тъжната" статистика, че двойно се е увеличил броят на деца, станали жертва на насилие в Русенско. За цялата 2011 година са били подадени 43 сигнала за насилие над деца, от които доказаните са били 7 - 5 за Русе и 2 за Бяла.

За тази година до края на месец октомври подадените сигнали са 47, от тях доказателства за насилие над деца има в 15 случая – 9 за община Русе и 6 за община Бяла. В общините Две могили и Ветово нямало подадени сигнали за малтретирани деца.

Друга от актуалните теми, обсъдени по време на заседанието беше дейността на Детско-юношеския център за психично здраве, представена от д-р Биляна Мечкунова. Тя разгледа основните принципи,
мултидисциплинарния екип и основните програми, върху които работи центърът.Средно около 450 деца преминават годишно през детско-юношеския център за психично здраве.С тях и техните семейства работят детски психиатър, лекари специализанти по детска психиатрия, психолог, логопед, медицинска сестра, медицински секретар. Г-жа Мечкунова акцентира, че област Русе е единственото място, което разполага с такава широко отворена служба за психична грижа на децата.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар