Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Католическата църква в Свищов получи картина на Евгени Босилков

На платното са изобразени емблематични за обявения за блажен свещеник сцени

Католическата църква в Свищов получи картина на Евгени Босилков
Снимка: Булфото

Международната фондация "Алеко Константинов" подари икона с лика на блажения Евгени Босилков на католическата църква "Св.св. Кирил и Методий" в Свищов. Иконата е дело на художника от крайдунавския град Людмил Крумов, който спази обещанието си пред великотърновския митрополит Григорий да дари на православната и католическата църква по една икона.

Художникът е дал обета на среща между духовници от двете християнски църкви през посветената на единението им 2007 година. Дядо Григорий решил на православната икона да бъдат изобразени Св. Седмочисленици, а католическите свещеници избрали лика на блажения Евгени Босилков.

Завършената преди месец картина изобразява патрона в центъра, обграден от почитани от него светци. От лявата страна на Босилков е представено стрелбището на Централния софийски затвор, където той е разстрелян по време на комунистическия режим. Основата на композицията представлява пейзаж от крайбрежието на река Дунав край Белене, където Евгени Босилков е щял да се удави като малък. Когато детето й било на границата между живота и смъртта, майка му дала обет, че ако оцелее, ще го посвети на Бога.

През картината преминава златна лента, на която е изписан девизът на ордена на отците пасионисти, към който е принадлежал и Босилков - "Със справедливост и любов". Най-отгоре пък е поместен цитат от предсмъртното му писмо: "Следите от нашата кръв са гаранция за едно прекрасно бъдеще на църквата и България".

Дарението бе предадено на свещеника в католическия храм "Св. св. Кирил и Методий" отец Фортунато от изпълнителния директор на Международната фондация "Алеко Константинов" Таня Ликова.

Евгени Босилков е роден през 1900 година в Белене. Той израства в католическо семейство и много рано се ориентира към духовното поприще. Учи в Белгия, Холандия и Рим. Когато се завръща в родината си, е назначен от Светия престол за епархийски свещеник на село Бърдарски геран, а през 1947 година и за епископ на Никополската епархия. След налагането на комунистическата диктатура започват масови гонения на духовни лица както от православната, така и от католическата църква. Заедно с други свещеници отец Евгений е арестуван и хвърлен в Централния софийски затвор, където всички са подложени на побоища и изтезания.

Задържаните са осъдени на смърт, а екзекуциите са изпълнени в нощта на 12 срещу 13 ноември 1952 година. На 15 март 1998-а папа Йоан Павел II обявява отец Евгени Босилков за жертва на комунистическата власт, убита за вярата и го провъзгласява за блажен.



VTnovini.com
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар