Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Младежи от Тръстеник разиграха “Кьорава кобила” в Латвия

Младежи от Тръстеник разиграха “Кьорава кобила” в Латвия
Община Долна Митрополия

В края на миналата седмица в Тръстеник се прибра група от младежи, които взе участие в Международен фестивал на маските, провел се в латвийския град Салацгрива. Фестът има за цел да запази традициите в изработката на маски и да запази културното наследство.

Посещението на групата е станало възможно, благодарение на финансова помощ от Община Долна Митрополия, която е отпуснала от бюджета си 4 000 евро за пътуването до Латвия. Пребиваването в страната пък е станало възможно, благодарение на европейския проект "Маскени традиции” финансиран от програма "Европейски граждани”.

По време на фестивала групата е представила обичая "Кьорава кобила” в Дома на културата в Салацгрива, участвала е в маскарадно шествие, посетила частни къщи, а ръководителите на групата са се срещнали с председателя на Областния съвет в града-домакин.

Ритуалът "Кьорава кобила” е характерен за населените места в община Долна Митрополия и се отбелязва всяка година на  Ивановден  (7 януари). Ритуалът се свързва с една легенда за спасяването на тогавашното село Марашки Тръстеник (днешен Тръстеник) от турско разорение. "Населението на село Марашки Тръстеник е било с особен статут по време на турското робство, плащало е данъците си в коне. Кобилата на един селянин – Иван била много стара и ослепяла. Иван бил много привързан към нея и му дожаляло да я убие. Завел я в полето и я пуснал, за да не става свидетел на смъртта й. Не минало много време и в селото избухнала страшна болест, която покосила всички коне. Посред зима на 20 януари (Ивановден) пред портата на Иван се появила старата му любима кобила с няколко малки кончета. Пред очите на невярващия си стопанин старата кобила се свлякла и издъхнала. Благодарение на нейните кончета тръстеничани отново развъдили конете в селото и платили данъка си към Османската империя.”

От този ден нататък в чест на кобилата, спасила селото от разорение на Ивановден младежи се преобличат в маскарадни костюми, пресъздават образа на кобилата и нейните кончета, за здраве и берекет на населението. По-късно празникът е възприет и от другите населени места в община Долна Митрополия и се празнува и до днес.

Поради спецификата на представения от младежите обичай "Кьорава кобила”, както и заради неговата атрактивност, водещият партньор по проекта е отправил покана за продължаване на партньорството с Община Долна Митрополия с участие на група и през следващата 2014 година, а кметът на Общината Поля Цоновска е обещала отново да подкрепи младежите в следващото им представяне на международна сцена.

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Община Долна Митрополия
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар