Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Намалява употребата на найлонови торбички

От октомври месец след въвеждане на такса от 15 ститинки, потреблението на тънките полиетиленови торбички е спаднало между 50 и 70 на сто

Намалява употребата на найлонови торбички
Снимка: sxc.hu

От началото на октомври в сила влезе наредба, чиято цел ограничава употребата на тънките полиетиленови торбички. Днес на пресконференция на Българска асоциация "Полимери" стана ясно, че употребата на тези торбички намалява със 70-80%.

Обект на наредбата са торбичките с дебелина до 15 микрона, като продуктовата такса за тях е 15 стотинки. Над тази дебелина продуктова такса не се дължи.

Хората не знаят, но суровината за тези толкова тънки торбички е скъпа, а те много лесно се рециклират. Необходимо е обаче, разбира се, пликчетата първо да бъдат събирани, коментира изпълнителният директор на асоциацията Антоанета Перникова.

Управителят на "Мегапорт" Александър Владимиров обясни, че производството на тънките торбички е много трудно, но за сметка на това се рециклират многократно – до 27 пъти с малко добавяне на свеж полиетилен.

По време на срещата днес бе повдигнат и проблемът за рециклирането на продукти у нас. В България не се прави повторна преработка на нито един продукт – не само на пластмасите. Почти всички производители на торбички могат да рециклират и го правят – с вносна "суровина".

Колкото и парадоксално звучи – внасяме бали с продукти за рециклиране от Саудитска Арабия, коментира Йордан Вълков от "Еднократна употреба". Проблемът при събирането на пластмаси е, че различните видове не могат да се смесват, т.е пликове, пластмасови шишета и т.н трябва да се съберат отделно. "И в Саудитска Арабия, където не дават на жените да шофират, събират разделно."

Вълков коментира също, че хартиените торбички не са решение на проблема, защото тяхното производство е 5-6 пъти по-енергоемко. "Така, те пак съсипват околната среда, въпреки че по-лесно се разграждат."

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: iNews
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар