Преброяват водолюбивите птици
В Русенско екипите на БДЗП ще посетят "Рибарници Мечка" и "Калимок-Бръшлен"
БДЗП
Ежегодното средно зимно преброяване на водолюбивите птици в България ще бъде проведено на 14 януари. Орнитолози от Българското дружество за защита на птиците, съвместно с РИОСВ - Русе, ще инспектират състоянието на два от маршрутите с орнитоложка значимост в района на крайдунавския град - проекто-защитената област "Рибарници Мечка" и защитената местност "Калимок-Бръшлен".
Над 200 служители на Българското дружество за защита на птиците и доброволци, разпределени в 40 екипа, ще участват в 22-ото поредно преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. Мониторингът ще обхване повече от 200 територии по дунавското и черноморското крайбрежие и всички водоеми във вътрешността на страната, в които зимуват водолюбиви птици.
Целта на преброяването е да се съберат данни за броя, вида и разпространението на пернатите. Акумулираните сведения ще помогнат да се изготви обективна оценка за състоянието на популациите и за промените в околната среда, дължащи се на човешката дейност.
От началото на преброяванията у нас се отчита значително намаляване на зимуващите на територията на страната водолюбиви птици. Само от 1997 до 2011 година около 30 % от пернатите, които преди са прекарвали студените месеци в България, са започнали да зимуват по на север, заради по-ниските температури, които подхождат повече на необходимите за съществуването им условия.
У нас традиционно зимуват много видове водолюбиви птици, сред които и такива, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкият корморан, къдроглавият пеликан... През студените зими в България отсядат около 70% от световната популация на червеногушата гъска и 40% от европейската популация на голямата белочела гъска.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 година и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка за популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват.
Партньори в преброяването са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа "Балкани”, Българска орнитологична централа и Федерация "Зелени Балкани”. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена.
Повече данни за преброяванията, извършени от БДЗП през последните години, както и карта на районите, можете да откриете в Интернет на адрес http://bspb.org/srednozimno.php?menu_id=48
_______________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Българско дружество за защита на птиците