Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Приеха Стратегия за интегриране на ромите в Плевенско

Приеха Стратегия за интегриране на ромите в Плевенско
областна администрация - Плевен

На заседание на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси /ОССЕИВ/ днес беше утвърдена

Стратегия за интегриране на ромите в област Плевен /2013-2020 г./ бе приета на специално заседание на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси /ОССЕИВ/. То беше ръководено от областния управител Иван Новкиришки, председател на ОССЕИВ.

Стратегията е изработена в изпълнение на целите, поставени от Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите /2013-2020 г./. В нея е направен анализ на състоянието на ромската общност по сектори: образование, здравеопазване, жилищни условия, заетост, върховенство на закона и недискриминация, Култура и медии. Начертани са мерките за интеграцията на малцинствените общности на територията на областта.

Стратегията прилага целенасочен интегриран подход към гражданите в уязвимо положение от ромски произход и не изключва предоставянето на подкрепа и за лица в неравностойно положение от други етнически групи.

По данни на Националния статистически институт от преброяването на населението и жилищния фонд от месец февруари 2011 г., ромите остават третата по големина етническа група в България. Като роми са се самоопределили 325 343 души или 4.9% от българските граждани.

Населението на Плевенска област към 2011 г. наброява 269 752 души. Като българи са се самоопределили 219 612 души - 91.4%. Ромският етнос е втори по численост след българския, като 9 961 души са се самоопределили като роми, с относителен дял 3,69%, който се е увеличил незначително в сравнение с 2001 г., когато те са били 9 777 души, или 3,13%.

Продължава тенденцията част от хората, които околното население назовава като "роми” или "цигани” да се самоопределят като българи, турци, румънци и др., което произтича от правото на преброяваното лице само да определи етническата си принадлежност или да не посочи такава. 

Общински планове за действие на общините в изпълнение на областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация са създадени в общините Червен бряг, Левски, Искър, Пордим, Кнежа, Гулянци, Плевен, Долни Дъбник и Долна Митрополия, които ще бъдат приети на мартенските сесии н общинските съвети по места.

По приоритет "Образование” се предвижда съсредоточаване на усилията за намаляване на броя на отпадналите от училище ромски ученици, както и за тяхното насърчаване за обучение в средни училища.

Мерките по отношение на приоритет "Здравеопазване” са обхващане на бременните жени за редовни консултации със специалист, редовни профилактични прегледи и имунизации и др.

Преодоляване на традиционните практики на ромското население във връзка с ранните бракове е мярка по приоритет "Върховенство на закона и недискриминация”.

Подобряване на инфраструктурата в кварталите с компактно ромско население е една от мерките по приоритет "Жилищни условия”.

По приоритет "Заетост” е предвидено включването на ромските младежи в стажове. Съхраняването, развитието и популяризирането на специфичната етнокултура на ромите като част от българската национална култура и създаване на условия за равен достъп на ромската общност до обществения културен живот на различни нива са част от мерките по приоритет "Култура и медии”. 

Със заповед на Областния управител ще бъде създадено и Звено за мониторинг, което да координира цялостната дейност по изпълнението на стратегията и плановите действия.

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар