Приеха нова наредба за местни данъци и такси
Налозите за детски градини и ясли, и такса смет остават същите, нови - за регистрация на куче, място в гробищата и за сключване на граждански брак
Снимка: sxc.hu
Общинските съветници приеха вчера новата Наредба 17 за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Плевен, с доста корекции по предварително внесения вариант.
Наредбата, представена от зам.-кмета Алексей Зелов, бе подкрепена от 28 съветници, един гласува против, а седем се въздържаха. За последните 9 години - от 2003 досега, въпросната Наредба 17 е претърпяла общо 66 промени, обяви Алексей Зелов. Той допълни, че приемането на новия нормативен акт се налага и поради непрекъснато променящата се законодателна уредба на страната, което налага корекции и в наредбите на общинско ниво с цел синхронизация.
Най-общо казано – в новата Наредба 17 без промяна остават масовите, социални налози, каквито са такса битови отпадъци и таксите за детски ясли и градини. Такса битови отпадъци за юридически лица е 5 промила, а за физически - 1,2 промила.
Таксите за детски ясли и градини остават същите като досега - 50 лева на месец за ясла и 45 за детска градина. 50% намаление ползват деца с един починал родител, с родители студенти – редовно обучение, второ и всяко следващо дете в съвпадащ период, деца с родител с намалена работоспособност от 70 до 90% включително, малчугани в приемни семейства и близнаци.
Такса не се плаща за деца - пълни сираци, и такива с родител с над 90 на сто загуба на работоспособност, деца с увреждания над 50 % и тризнаци. По време на дебата съветник предложи от такса за детска ясла и градина да бъдат освободени и деца с неизвестен баща, но предложението бе отхвърлено. Съветниците допълниха обаче текста в частта за учениците, които имат право на общежитие срещу месечна такса от 20 лева. Освен тези с родители с над 70 на сто загуба на работоспособност такава такса ще плащат и деца от семейства с минимален месечен доход.
Основните промени са в раздела, регламентиращ таксите за притежатели на кучета и цените за гробните места. По първата точка – за регистрацията на домашните любимци, Алексей Зелов отбеляза, че в момента приходите от този налог са изключително ниски – едва 4 000 лева от началото на годината досега, и повечето стопани отказват да регистрират домашните си любимци именно заради таксата. Съветниците гласуваха собствениците на породисти кучета да плащат по 150 лв., а тези на непородисти кучета – 20 лева.
Самотноживеещите пенсионери пък ще заплащат не приетата такса от 20 лева, само половината – т.е. 10 лева на година. От такса са освободени кучета на инвалиди, служебни кучета, такива за опитни цели, на БЧК, кастрирани ловни кучета и кучета, отглеждани в град Славяново и селата в община Плевен.
В новата Наредба 17 таксите за гробни места вече за разделени по зони и според времето за ползване.
Най-горещи спорове по тази точка предизвика обаче темата за платените сватбени ритуали на знакови места в Плевен. Тук таксата от 700 лева накара мнозина от съветниците да поискат думата в знак на протест срещу нереално високата според тях сума. Чуха се въпроси от рода как е калкулирана подобна цена и въобще има ли финансова обосновка за подобна цифра.
За сключване на граждански брак на основание чл.8, ал.3 от Семейния кодекс, т.е. от болни и неподвижни лица, таксата ще бъде 50 лева, а не първоначално предложената такса от 100 лева. Изнесен сватбен ритуал обаче ще се плаща по 300 лева, а за сключване на брак на знаково за Плевен място – 700 лева. Последните две тарифи бяха определени като ВИП услуги, което накара някои от старейшините да попитат от кога, срещу какво и в качеството си на каква община Плевен предлага подобни ВИП пакети.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
брягнюз.бг