УНИЦЕФ в кампания срещу насилието над деца
Организацията разчита на съдействие от обществото, родителите и самите деца
Снимка: Thinkstock/Guliver
Близо 150 милиона момичета и 73 милиона момчета на възраст под 18 години стават жертва на сексуално посегателство, според СЗО, а около 1.2 милиона деца стават жертва на трафик всяка година, според доклад на Международната Организация по труда (ILO) от 2005 г.
Нуждата от спешни мерки е ясно видима дори от недостатъчната статистика, която показва нивото и обхвата на насилието.
"Във всяка страна, във всяка култура има насилие над децата", казва Изпълнителният директор на УНИЦЕФ г-н Антъни Лейк. "Независимо къде и кога върху дете е извършено насилие, нашето възмущение и гняв трябва да бъдат чути. Трябва да превърнем невидимото във видимо." Това е дълбокото послание на инициативата, която УНИЦЕФ стартира - Да спрем насилието.
Намерението е да се провокира широката общественост да разпознава насилието, както и да се обединят усилия на локално и национално ниво за прекратяването му, като същевременно се акумулират нови идеи за обединяване на силите за постигане на тази цел. Имаме силата да се борим срещу насилието, заявява УНИЦЕФ, като допринася с дейността си на глобално ниво към множеството дейности, които вече са предприети.
Инициативата стартира с внушително видео, озвучено от Лиъм Нийсън, Посланик на добраволя на УНИЦЕФ, който говори зад кадър в серия от сцени, показващи невидимото насилие.
"Това е петнадесет годишно момиче, станало жертва на групово изнасилване", казва той докато камерата показва изоставено място. "Това е учител, който бие ученик, защото е говорил в клас, докато съучениците му наблюдават безучастно", звучи гласа му докато камерата показва празна класна стая в следващата сцена.
"Само защото не виждате насилието над деца, не значи, че то не съществува" казва Нийсън. "Превърнете невидимото във видимо. Помогнете ни да изличим насилието срещу деца. Присъединете се. Говорете за проблема".
Насилието причинява не само психически рани, но и умствени, касаещи развитието на децата. Насилието рефлектира върху психиката им по начин, който компрометира способността им да учат, да се социализират и развиват.
Специален сайт и кампания в социалните медии посочват начините, с които децата, родителите и общностите да поемат инициатива - да бъдат въвлечени и информирани, да се организират публични дискусии, подкрепящи децата, станали жертва на насилие и как да се работи на глобално и национално равнище с партньори на УНИЦЕФ. Защитата на децата е основната дейност на УНИЦЕФ. Конвенцията за правата на детето на ООН подчертава, че всяко дете по света има правото да бъде защитено от всякакви форми на насилие.
За УНИЦЕФ:
УНИЦЕФ работи в 190 страни и територии, за да помогне в оцеляването и благоденствието на децата от ранното детство до юношеството. УНИЦЕФ оказва помощ за подобряване на детското здравеопазване и пълноценното хранене, добро водоснабдяване и канализация, за осигуряване на основно образование за всички момичета и момчета, както и защитата на децата от насилие, експлоатация и СПИН. УНИЦЕФ се финансира изцяло от доброволни дарения на отделни лица, фирми, фондации и правителства.