Вход | Регистрация
Плевен 21°C

ЕК ни размаха пръст за скандалните заменки на гори - обновена

Тя нарежда на България да възстанови несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ, предоставена на предприятията, участвали в замяната на горски имоти, или да анулира въпросните замени

ЕК ни размаха пръст за скандалните заменки на гори - обновена
Снимка: sxc.hu

Европейската комисия пак ни размаха пръст.

Този път тя нарежда на България да възстанови несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ, предоставена на предприятията, участвали в замяната на горски имоти, или да анулира въпросните замени. Въпреки че общият брой на сделките за замяна през разглеждания период е бил значителен — общо 132 сделки — броят на отделните случаи, при които е необходимо възстановяване на помощта, се очаква да бъде много по-малък, смята ЕК.

На практика физическите лица, които не извършват стопанска дейност, свързана със заменените горски имоти, не попадат в обхвата на правилата на ЕС за държавна помощ, тъй като те не се считат за предприятия съгласно правото на ЕС. Следователно от тях няма да се изисква да възстановят получените предимства, съобщава БГНЕС.

Вследствие на проведено задълбочено разследване Европейската комисия е стигнала до заключението, че българското законодателство, което е позволило замяната на собственост върху частно притежавани горски имоти с държавни, е несъвместимо с правилата на ЕС за държавната помощ.

Следователно сега България трябва да си възстанови несъвместимата държавна помощ от предприятията, които са я получили, или да отмени съответните замени.

Комисията е получила два сигнала през юни 2011 г. От тогава, тя е започна задълбочено разследване на сделките за замяна на горски имоти в България и на последващата промяна на предназначението на заменените горски земи в някои случаи. Разследването на комисията се е съсредоточило върху периода от 1 януари 2007 г., когато България се присъедини към ЕС, до 27 януари 2009 г., когато замените бяха преустановени от българските органи.

Във връзка с нареждането на ЕК, министърът на земеделието и храните Васил Грудев уточни, че предстои да се стартира оценка на тази държавна помощ, която след това да бъде възстановена от предприятията, на които е предоставена, в държавния бюджет. Според него тепърва ще се изчисляват тези средства, като трябва да се направи оценка на всяка сделка поотделно.

Той уточни, че не може да се ангажира с конкретни цифри в момента, тъй като това би могло да повлияе на оценките, които ще започнат да се извършват. Недопустимата държавна помощ трябва да бъде възстановена в 12-месечен срок.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар