Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Дебелец празнува днес

Дивият божур и динената туршия допълват местния пейзаж

Дебелец празнува днес

Днес е традиционният сбор на град Дебелец, който се празнува в първата неделя на август месец. Денят е избран заради храмовия празник на местната църква "Св. Марина”, както се практикува в повечето населени места.

В миналото дебелчани си устройвали панаир в местността Дилинджи Орман, където се виели хора до мръкване. Днес празникът на града е съпътстван от редица културни прояви - изложби на местни художници, литературни вечери, детски празници и разбира се редица забавления.

Град Дебелец се намира на 6 км югозападно от Велико Търново, в близост до Прохода на Републиката. В околностите на града расте защитеният див божур, а местните са известни с майсторлъка си при отглеждането на зеленчуци. Характерна за селището е туршията от малки дини, която в студените месеци служи за мезе, а чорбата й за изтрезняване.

Дебелското землище е било населявано още по време на римската империя. За това свидетелстват множество стари римски монети и предмети, намерени в района.

В околностите на днешния град Дебелец от времето на Второто българско царство е имало старо селище и болярски резиденции с църкви и манастири. Запазени и досега са красноречивите имена на околните местности: Кръста, Пророк Йеремия, Константин и Елена, Черковището; старинната църква "Св. Марина”, от която бил открит камък с дялан надпис ”Св. Марина” при полагане на основите на днешната църква; манастира "Св. Марко”, който се е намирал над Злия бързей.

Южно от града, край Селишкото дере, се простира широка равнина, където според преданието е било най-старото селище. Причините за преместването му не са съвсем ясни, но се предполага, че е било запалено и унищожено от турците, по време на обсадата на Търново или че чумната епидемия е прогонила населението. Със сигурност се знае обаче, че най-късно до средата на XV в. селището вече се е намирало на новото място, съдейки по турски документи от XV - XVI в., където се споменава с имената Дебалич, Дебелеч.

Етимологията на името му се търси в билката "дебелец” /тлъстига, дебела мара/, с която в миналото е бил покрит Селския баир.

През 1974 г. Дебелец е обявен за град. Той е най-голямото кметство във Великотърновска община със своите близо 4100 души.





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар

Коментари 1


1 Лечо Бибисито 08.08.2011 | 09:39
Дебелчани празнуват... това ми звучи като фаст фууд пир! :)