Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Есенен археологически сезон в Никополис ад Иструм

Есенен археологически сезон в Никополис ад Иструм

Ето че дойде време за началото на тазгодишните археологически изследвания на най-ранния строителен период на римския град Никополис ад Иструм, които започват днес и ще продължат до средата на месец октомври.

Нужната субсидия, предвидена от ръководителя на разкопките доц. д-р Павлина Владкова вече е преведена в Регионален исторически музей- Велико Търново от Министерство на културата. За пръв път държавата, в лицето на културното министрерство отделя средства. Досега финансовото обезпечаване е правено или от музея във Велико Търново или чрез българо-британската археологическа експедиция, която работи в античния град и региона от 1985 г.

Началото на разкопките не е избрано случайно. 18 септември е рожденият ден на император Траян и датата, на която, според някои учени, е положена първата копка на града по нареждането му.

През 102-106 година се водят две войни, влезли в историята като Дакийските, в резултат на които границата на римската империя значително се разширява на север. Победите си императорът увековечава чрез изграждането на монументи и нови градове, един от които е Никополис ад Иструм (в превод името означава "Град на победата при Дунава").

Досега от ранните години на съществуване на Никополис е установен размерът на форума (централния градски площад), разкрити са магазини в източната му част, постамент за конна статуя на императора (най-вероятно на Траян или неговия наследник Хадриан), мястото, където са извършвани религиозни церемонии и жертвоприношения при честването на божествата, голяма обществена сграда с подово отопление, отлично павирана улица с колонада от двете страни и мн. др. части от жилищни и обществени постройки, разположени на самия форум или в близост до него. Категорично е доказано, че първоначално градът има по-малки размери.

Тази година разкопките ще бъдат съсредоточени в северозападната част на площадния комплекс, където целта е да бъде проучена площ от около 900 кв. м и разкрит плана на съществуващия там архитектурен комплекс. Всяка една открита находка ще бъде важна както за по-точното датиране на началото на изграждане и окончателното разрушаване на сградите в тези участъци, така и за бита и културата на жителите на града.

В проучванията ще се включат и студенти от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий”, специалност "Археология”, като всички те вече са работили в Никополис по време на задължителната си учебна практика, имат опит в теренната работа и изготвянето на документацията, познават обекта и ще бъдат в помощ на археолозите.

Научният проект предвижда и средства за геофизични изследвания, които ще бъдат направени от специалисти от Национален археологически институт с музей при БАН. Те ще работят върху площ от 1000 кв. м, на около 100 м извън крепостните стени, в посока западно от града, на мястото, където би трябвало да има голяма обществена сграда. Резултатите от геофизиката ще покажат, дали комплексът ще бъде проучван по археологически път.

Близостта на римския град до съвременния административен център, запазеността и степента на проученост, фактът, че върху античните градежи няма съвременни заселвания (така както е във Филипопол, Сердика, Августа Траяна, Одесос и мн. др.), правят Никополис ад Иструм различен от другите градове от това време по българските земи и обект, чрез който най-добре може да бъде представяна римската култура у нас.

Реализираният проект, финансиран от фондация "Америка за България” чрез Американския научен център – София, предстоящият проект на МРРВ за социализация, който ще започне всеки момент и настоящият научен проект за разкопки правят Никополис ад Иструм образец за начин на проучване и представяне на археологически обект. Само преди една седмица 300 участници в ХХІІ Международен Лимес конгрес от петнадесет държави  оцениха значението на най-добре проучения в България римски град и дадоха висока оценка за постигнатото от българските проучватели.

 

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар