Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Зара Александрова насочва вниманието ни към табутата в обществото

Зара Александрова насочва вниманието ни към табутата в обществото

Изложбата "Ти ми взе дъха" /You take my breath away/ на Зара Александрова бе подредена в клуб за културни инициативи "Таралеж" във Велико Търново. В нея са засегнати социално критични теми като полова идентичност, модни тенденции, политически и социални отношения, които насочват вниманието ни към конфликтите и табутата в обществото. В изложбеното пространство са обединени образи и сюжети, фокусирани върху предразсъдъците и ценностите на съвремието ни.

Авторът с ирония поглежда към женската идентичност и самочувствие, международните конфликти, екологични и исторически напластявания.

"Това са темите, които ме вълнуват и които показвам по един деликатен, надявам се, начин. Целта е не да кажа, че обществото ни не им обръща внимане. Като художник, моята роля е, да подтикна някаква дискусия по тези теми. А какво ще бъде решението, аз не мога да кажа. Искам да разбутам начина на мислене на хората. Ако си затворим очите, проблемът няма да бъде решен."

Името на изложбата "Ти ми взе дъха" идва от една от работите, специално направена за пространството на клуб "Таралеж". Това е текст, направен от стиропор и монтиран на стената.

1255675

"За една инсталация е важна не само идеята, но и материалът, от който е направена. Основната ми мисъл и идея тръгнаха от материалите за строеж, които се използват масово, а именно стиропора. Известно време живях в една кирпичена къща в Австрия, където климатът и животът вътре са по-здравословни. Както търсим да обличаме дрехи от естествени тъкани - памук, лен, така трябва да е и за дома ни. Хубаво е да не го запечатваме с материал, който не диша, защото се получава микро-климат с мухал. След време идва моментът, когато този материал трябва да се отстрани, за да се почисти. А какво се случва след това? Това няма да се случи с една екокъща."

1255673

Работата "Honey Bunny" представя бебешки дрехи с подчертано сексуален характер, изложени на закачалки. Засегнат е въпросът до каква степен предизвикваме с външния си вид останалите хора.

"Показах я и в Австрия, където обществото е по-консервативно. Там проблемът с педофилията е актуален. Но обществото иска да го скрие, да си затвори очите, да мине леко и да не се говори."

Другата работа "Петна" /Stans/ представлява покривка за маса, върху която с туш е нарисувана стара и изоставена сграда - бивш завод за запаметяващи устройства ДЗУ - Стара Загора.

1255676

"Това е огромен комплекс, който от 20 години се саморазрушава. И никой не знае и не смее да повдигне въпроса какво ще се прави с тази сграда. Трябва най-малкото да се обезопаси и да няма достъп на хора, защото може да се стигне и до смъртни случаи."

В "Убрус" /Mandylion/ виждаме отпечатано лице на памучна бяла кърпа.

1255674

"Това е лична работа. Веднага може да се направи препратка към убруса на Исус Христос. Надявам се да не прозвуча атеистично. Не се харесвам без грим и всяка вечер когато си сваля лицето, красотата ми умира и сутрин като се събудя и си сложа грима - възкръсва по този начин."

1255672

"Всичко зависи от нас самите - как ще живеем, какъв начин на живот ще изберем, до каква степен ще се развиваме. Животът е твърде кратък, моля не го пропилявайте! Правете нещо, което наистина да ви носи удоволствие, дори ако трябва да започнете наново. Не трябва човек да се страхува да започне нещо ново. В България наистина е трудно, финансово, но апатията, която е навсякъде и неактивността на хората, смачкват много. Не е депресия, а апатия към живота.", така Зара коментира активността на българите по наболелите и актуални въпроси, които ни заобикалят.

Зара Александрова ни е позната от участието й в първия фестивал за съвременни форми на изкуството "Тетрис" във Велико Търново през октомври миналата година. Тя присъства още от студентските си години във все още тясното и диференцирано пространство на съвременното българско изкуство. Позната е като автор, визиращ граничните състояния между външната, наложена норма и вътрешното самосъзнание, между "красивото" и "приличното", грознотата и скандалното в бита ни.

Изразен живописец, живяла във Виена, тя е повлияна от немската школа, виенския акционизъм, от Херман Нитч. Отскоро се е върнала в България. Запланувала е доста изложби у нас и в чужбина. Признава, че се намира в активен период и иска да реализирам много нови проекти и идеи. Следващата й изложба ще бъде  в София на форум, засягащ сексуални теми, за самоопределяне на личността. Номинирана е за годишните награди "БАЗА” 2014 за млад художник

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар