Плевен 21°C

Анатоли Атанасов спечели турнира "Евроинс"

Плевенският шахматист спечели турнира с 58 точки, следван от съотборниците му Кристиян Янков и Дарио Дерешки

Снимка: sxc.hu

Състезателят на шах клуб "Плевен ХХІ" Анатоли Атанасов спечели за втора поредна година купата на турнира "Евроинс".

16-годишният Анатоли оглави генералното класиране от трите проведени турнира с 58 точки. Следват го съотборниците му Кристиян Янков с 47 точки и Дарио Дерешки с 43 точки.

Наградата за най-добър състезател до 12 години с 4,5 точки взе Давид Цветанов, също възпитаник на треньорката Христинка Илиева от СКШ "Плевен ХХІ". Съотборничката му Александра Иванова завоюва приза за най-добра шахматистка с 3,5 точки. В "А" група на състезанието се включиха 26 състезатели от клубове в Плевен, Ловеч и Велико Търново.

При начинаещите шахматисти до 10-годишна възраст за призовите места се бориха 13 деца. Безапелационен победител стана Кристиан Григоров, първокласник от НУ "Христо Ботев". Той бе награден с купа с формата на шахматен офицер. Трима състезатели разделиха второ, трето и четвърто място с равен брой точки - по 5. Това са Захари Иванов, 1 клас, СОУ "Иван Вазов", Валентин Митев, 1 клас от НУ "Христо Ботев" и второкласникът Емил Найденов от ГПЧЕ. Най-малкият участник - 6-годишният Калоян Бировски, който спечели 3 точки, бе отличен с грамота.

В турнира са се включили общо 65 състезатели, отчетоха от клуба-домакин "Плевен ХХІ". 35 от тях са спечелили точки за генералното класиране. Организаторите увериха, че традицията на тази обичана от шахматистите плевенска надпревара няма да прекъсне и през 2012-та година отново ще има турнири за купа Евроинс.