Плевен 21°C

Завърши третото издание на "Млад гросмайстор"

Снимка: Булфото

50 състезатели в четири възрастови групи участваха в третото издание на турнира "Млад гросмайстор"в Плевен. Спортната надпревара бе организирано от местния шахматен клуб, с отделни класирания при 8, 10, 12 и 16-годишните.

Общо пет шахматни турнира са организирани в Плевен. След последната среща първите четири шахматисти в подреждането от всяка възрастова група ще премерят сили на финал в Трявна с най-добрите от другите зони в страната. Първите четирима в генералното класиране пък придобиват право на участие в международния турнир "Надеждите на света" във Варна.

Емил Стефанов от Велико Търново победи в седем кръга и заслужено си спечели първото място в групата до 16 години. Държавният шампион до 14 години победи плевенчанката Симонета Иванова, поставена под №1 в схемата, състезателят с по-високо ЕЛО от него - Дарио Дерешки и първенецът на България до 12 г. Давид Цветанов.

С тези безапелационни победи ученикът от СОУ "Емилиян Станев" записа две първи победи във веригата "Млад гросмайстор" и към момента води убедително и в генералното класиране.

Плевенската школа"Етър" бе представена от шестима състезатели. Най-добро предсставяне показа Никола Николов от ЦДГ "Соня", който стана трети сред участниците до 8 години с 4 т. и продължава да заема същата позиция и в генералното класиране.

Стефан Янев от СОУ "Емилиян Станев" е осми при 10-годишните с 4.5 точки. Осма е и Ива Пенчева от Старопрестолната гимназия по икономика с 3.5 точки до 16 г. Стефан Тодоров от ОУ "Св. Патриарх Евтимий" е на единайсто място до 10 г. с 4 точки, а брат му Мартин Тодоров завърши с 3 т.

Източник: дарик