Инфокампания за котки
Зад каузата са ангажирани множество институции, организации и популярни българи
Снимка: Север.бг
За първи път у нас започва информационна кампания за ваксинация на домашните котки. Това информират от Българската агенция по безопастност на храните /БАБХ/.
Целта е да се предостави достатъчно факти и консултация на собствениците, за да могат да те да направят информиран и отговорен избор. Зад каузата са ангажирани множество институции. Това са ветеринарни лекари, сдружения, асоциации на собственици на котки, организации за хуманно отношение към животните, висши учебни заведения, вносители на ваксини, държавни институции и популярни българи.
В момента експертите отчитат около десет пъти по-ниски нива на ваксинация на домашните котки у нас в сравнение с ЕС. Официална статистика няма, но по данни от дългогодишните маркетингови изследвания на един от вносителите на ваксини в България от около 600 000 домашни котки у нас, едва между 3 и 5% са ваксинирани, за сравнение делът им в ЕС е около 35%. Наблюденията показват, че голяма част от собствениците пренебрегват дори поставянето на задължителната у нас ваксина против бяс.
Според ветеринарните лекари една от най-големите заблуди на собствениците на котки е, че след като животното живее в апартамент и не излиза навън, не може да бъде заразено. Това се оказва напълно невярно, защото вируси и бактерии могат да бъдат донесени от вън или да проникнат по разнообразни начини. Поставянето на ваксината може не само да спаси живота на животното от болести с летален изход (като котешка левкимия), но да предпази и членовете на семейството, при което живее.
От няколко години в България има ваксини от последно поколение, които са разработени и произведени, така че на практика рискът за животното да бъде сведен до минимум. От тях са премахнати т. нар. аджуванти (стабилизатори), които могат да предизвикат локални нежелани реакции на мястото на поставянето.
Редовната ваксинация на котките трябва да започне около два месеца след раждането им като е необходимо подновяване на ваксинацията на определен период. Организаторите на кампанията съветват всички собственици да се посъветват с ветеринарен лекар, от когото могат да получат най-точна и подробна информация за конкретния случай.
Източник: БАБХ