ДПС със законопроекти за Възродителния процес
Според хората на Местан, това не трябва да се приема като провокация към обществото, а като една от последните стъпки за "изкореняване на онези атавизми от миналото, които останаха като наследство от миналото"
thinkstockphotos.com
Така нареченият "Възродителен процес" продължава да ни преследва дори и след 25 години демокрация.
Но, така е, миналото винаги оставя и по малко отпечатък в бъдещето.
Става дума за това, че ДПС внася три законопроекта, свързани с т.нар. "възродителен процес", съобщава БТА.
Първият е за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. С него се предвижда да не се погасяват по давност престъпленията, извършени от комунистическия режим, включително и тези по възродителния процес. Според хората от партията на Лютви Местан, това е една доста болезнена тема за тях.
Текстът на законопроекта е заимстван едно към едно от окончателния текст на предложението, направено в миналия парламент в Комисията по правни въпроси от народни представители от ГЕРБ, което не бе гласувано.
Другите два законопроекта - за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация и за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, имат общ предмет и цел, а именно -заличаване от регистрите на ГРАО и регистрите на Централното бюро за съдимост на насилствено наложените по време на т.нар. Възродителен процес имена на определена група български граждани.
Зам.-председателят на ПГ на ДПС в Народното събрание Тунчер Кърджалиев помоли внесените от ДПС законопроекти да бъдат приети не като провокация към обществото, а като една от последните стъпки за "изкореняване на онези атавизми от миналото, които останаха като наследство от т.нар. възродителен процес".
"Възродителният процес" е опит на Българската комунистическа партия да наложи насилствена асимилация на мюсюлманското население (турци, помаци, татари и роми). Това е наименованието, с което е известен в обществото процесът на системни репресии срещу тези социални групи и етноси. Възродителният процес започва в началото на 1970-те и продължава до края на 1980-те години на XX век.
Мерките за осъществяване на тази политика се състоят в принудителна смяна на арабско-турските имена с български, ограничения в използването на родния език от представителите на тези групи, насилствено ограничаване на техните традиционни обичаи и ритуали, и изповядването на тяхната религия.
Следете ни и на << Sever.bg във Facebook >>