Депутат съдейства за проблем
Необходимо е финансиране за укрепване на ерозиралите брегове на р. Дунав край свищовското село Вардим
Снимка: Север.бг
Депутат от БСП - Велико Търново задвижи проблем с ерозиралите брегове на р. Дунав край свищовското село Вардим.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще подкрепи кмета на Общината и областния управител на Област Велико Търново за отправяне на искане до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет за целево финансиране за изграждане на проекта за укрепване на бреговете.
Отговорът беше даден по време на петъчния парламентарен контрол по въпрос на народния представител Мариана Бояджиева.
"Настояваме за тази подкрепа, за да се осигури финансиране през 2014 г. Проблемът е сериозен, през септември т.г. ерозионните процеси стигнаха до центъра на селото. Ежегодно реката отнема общинска, държавна и частна собственост”, подчерта народният представител от "Коалиция за България” от парламентарната трибуна.
"Констаритано е, че като обект на техническата инфраструктура обектът не е обявен за обект с национално значение, поради което не подлежи на съгласуване от министъра на регионалното развитие.”, казва в отговора си министър Десислава Терзиева. И още. "Министерството на регионалното развитие счита за целесъобразно реализирането на проекта за органичаване на ерозионните процеси в посочените участъци и с голяма загриженост отчита необходимостта от предприемане на мерки за предотвратяване на риска от наводнения, недопускане на аварии и щети и за защита на живота и здравето на хората в района на с. Вардим”.
Районът, засегнат от ерозионните процеси, обхваща част от дунавския бряг в чертите на с .Вардим, както и участъка, разположен западно от устието на р. Янтра по протежение на 539 и 540 километър от реката. Особено силни са проявленията на ерозия след резки сезонни или годишни покачавания и понижения на водните нива. Ясно се виждат обрушените брегове и застрашените от самосрутване стопански и жилищни сгради в селото. Уврежда се частната, общинската и държаваната собственост.
Видимо ежегодно намалява площта на парцелите, граничещи с реката. Всяка година реката изяжда от заливаемата тераса до 5 м навътре. През 2012 г. община Свищов със собствени средства е изготвила инвестиционни проекти за изграждане на брегоукрепителни съоръжения. Проектите са готови, съгласувани и изпратени в МРРБ за Национален експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика.
Министерството е дало указания на кмета на Свищов Станислав Благов, че съгласуването на проекта следва да бъде извършено от община Свищов въз основа на предварителна оценка за съответствие на проекта. Предвид ограничените средства е невъзможно проектът да бъде решен чрез бюджета за геозащитна дейност на министерството.