И Крим въстава!
Севастополци не признават Върховната Рада, в Керч веят руски знамена, а в Симферопол казаци тръгват срещу евромайдановци със "Свещенная война"
You tube
Лозунги срещу настъпващия в Украйна фашизъм и руски знамена развяха многохилядни митингуващи на площад "Нахимов" в Севастопол. Те избраха и "председател на Севастопол" - бизнесмена Алексей Чалий, съобщава РИА Новости.
Пред повече от 30 000 души той заяви: "Ние ще защитаваме нашия град и няма да позволим на никого да ни диктува условията си, още повече на националистите. Севастопо",
Няколко десетки евромайдановци са се опитали да протестират около парламента в столицата на Кримската автономна република Симферопол, но са били обградени от казаци и активисти на проруското Национално-освободително движение.
Намесата на милицията в схватката е спасила евромайдановците от саморазправа. Скрити зад милиционерски кордон те са започнали да пеят химна на Украйна, а казаците им отговорили със "Свещенная война".
В Керч, друг голям град, намиращ се на Кримския полуостров, демонстранти издигнаха руското знаме на пилона на кметството, предаде УНИАН. В града се провежда демонстрация на противниците на евроинтеграцията. Демонстрантите са издигнали флагове "На свети Георги” и знамена на партията "Единна Русия”. Те носят плакати с надписи "Позорна интервенция” и "Крим е за мир”.
Пред сградата на местната управа митингуващите започнали да викат "Керч и Крим, искаме в Русия”. Демонстрантите са свалили флага на Украйна от един пилон и са издигнали флаговете на Автономна република Крим и Русия.
В Одеса участници в Антимайдана проведоха митинг на Съборния площад. Участниците са скандирали "Новороссия" и са издигнали плакат "Ние не сме месо от жираф за Евросъюза". Местни лидери са обявили, че създават нова обществена ораганизация" без нито един досегашен депутат или олигарх", която ще участва в предстоящите избори.
Малко история
Автономна република Крим е автономна република в състава на Украйна. Обхваща территорията на Кримския полуостров на северния бряг на Черно море. На север граничи с Херсонска област, на юг и запад с Черно море, а на изток с Азовско море. На Кримския полуостров се намира също и гр. Севастопол, който е град със специален статут в състава на Украйна и не влиза в състава на АРК.
Кримската война от 1854 до 1856 г. оказва пагубно влияние върху икономиката и населението в района, като множество кримски татари тюркски народи са принудени да напуснат домовете си. Много от тях се заселват в Добруджа, Анадола и други части от тогавашната Османска империя. За първи път кримските татари се превръщат в малцинство в своите земи.
По времето на Октомврийската революция, Крим е крепост на белите и тяхно последно убежище до 1920 г. През 1921 г. е създадена Кримска автономна република в състава на РСФСР.
Крим е сцена на някои от най-кървавите битки между Червената армия и настъпващите германци през Втората световна война, сред които Обсадата на Севастопол.
През 1954 г. по инициатива на съветския ръководител Никита Хрушчов Крим е предаден на Украйна, в името на "дружбата между народите" на СССР, като награда за украинското участие и жертви във Втората световна война, както и по повод на празнуването на 300-годишнината от провеждането на Переяславската рада (Съвета от Переяславъл).
58% от населението на Крим е руско, 24% - украинско и 13% кримски татари. Освен тях в републиката живеят още беларуси, евреи, немци, караими, арменци, българи, гърци, цигани и др.
Керч е град в Автономна република Крим, Украйна. Намира се на Керченския полуостров, в най-източната част на Кримския полуостров, на брега на Керченския проток между Черно и Азовско море. Керч е един от най-старите градове в света; на територията му има множество паметници на историята и архитектурата от различни епохи и култури.
По време на Втората световна война е арена на ожесточени бойни действия.За Керч са се водели много ожесточени боеве.Завземан е два пъти от германците-ноември 1941 г.и май 1942 г.
На 14 септември 1973 година, с указ на ЦК на КПСС, е обявен за град-герой заради проявената храброст от защитниците на града срещу силите на Вермахта през Втората световна война.
Одеса е черноморски град в Украйна. Одеса е голямо пристанище и културен център, както и административен център на Одеска област.
По време на Кримската война (1853–1856) Одеса е атакувана от британските и френските военноморски сили. На 2 Февруари 1854 г. в Одеса е създадено българската емигрантска организация Одеското настоятелство. Градът става най-важното пристанище, изнасящо зърнени храни. През 1866 г. е изградена железопътна линия до Киев, Харков и Яш.
През Втората световна война от 1941 до 1944 г. Одеса е окупирана от румънски и германски войски. Градът пада през октомври 1941 г. и е освободен от Съветската армия през април 1944 г. Той е сред първите 4 града, наградени със званието "град-герой" през 1945 г.
Одеса е петият по големина град в Украйна и най-важният търговски център за страната. През 19 век той е четвърти по големина в Русия - след Москва, Санкт Петербург и Киев.
Украинците в Одеса са малко над 620 хиляди души, руснаците – 290 хиляди, българи – 13 300, евреи – 12 400 души. Под 10 000 са молдовани, беларуси, арменци, поляци и други. (Данните са от Уикипедия).