Вход | Регистрация

От „Прозрачност без граници“ искат прозрачност

От Асоциацията имат готовност за диалог при ясно заявени ангажименти

От „Прозрачност без граници“ искат прозрачност
Снимка: sxc.hu

Липсата на каквато и да е яснота, относно легитимността на формата, в който се водят консултации с гражданските организации по една от най-важните теми на актуалния дневен ред на обществото, е причината Асоциация "Прозрачност без граници" да не участва в свиканото вчера заседание. То бе инициирано от парламентарната комисия за взаимодействие с граждански организации и сдружения по проблемите на Изборния кодекс.

"Прозрачност без граници" винаги е участвала с експертна позиция по въпросите на изборното законодателство в страната, включително е предоставила своите препоръки за изменения в Изборния кодекс на 42-то Народно събрание. Фактът, че 42-то Народно събрание в настоящия момент не успява да функционира, говори еднозначно, че всякаква форма на обсъждане на предложения на гражданските организации е невъзможна. ", твърдят в писмо от Асоциацията.

963364

От там заявяват, че имат готовност за диалог в момента, когато парламентарно представените политически сили ясно заявят ангажиментите си към него, посочат времевите рамки и обхват, в които той ще се провежда и ясно определят крайната му цел, включително и като дадат отговор на въпроса ще бъдат ли провеждани предсрочни избори.

Асоциация "Прозрачност без граници” ще продължи участието си в диалога само при поемане на ясен ангажимент от страна на политическите сили, че промените, които ще бъдат предмет на дискусията, ще намерят своето реално законодателно приложение и консултациите няма да бъдат използвани за тясно партийни цели.

Припомняме, че Асоциация "Прозрачност без граници” изведе като приоритет осем предложения като инструмент за преодоляване на най-съществените дефицити в изборния процес:

съставяне и поддържане на точни и коректни избирателни списъци;

облекчаване на изискванията за регистриране и участие в изборния процес;

осигуряване на справедлив и равен достъп до медиите (безплатен достъп до обществените медии);

регламентиране на нови правомощия на изборната администрация;

разширяване приложението на модела на регионалните преброителни центрове; изработване на правила за провеждането на предсрочни избори;

включване в изборния кодекс на методиката за изчисляване на резултатите от гласуването;

въвеждане на преференциално гласуване с нисък праг;

прецизиране на основни понятия в закона, включително относно статута на наблюдателите и определение за агитация.

(пълният текст на предложенията са публикувани на сайта на Асоциацията.

Всеки друг подход в създадената в страната ситуация би бил в разрез с интересите на гражданското общество, прогнозират от Асоцията.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар