Вход | Регистрация

Благовещение е!

Благовещение е!
Снимка: sxc.hu

На 25 март православните християни празнуват Благовещение. Според Евангелието от Лука, небето се отворило и при Дева Мария слязъл божият ангел-вестител Гавраил и й донесъл благата вест, че ще роди Сина Божи, Спасителя на човечеството.

Според народната митология пролетта идва с Благовец. Вярва се, че на този ден се завръщат прелетните птици, които носят благата вест, че зимата си е отишла и идва ред на красивата пролет. На 25 март се размърдват мечките в гората и слизат до реката да се окъпят, а водата след тях става лековита.

От празничния си дом на края на света в човешкия свят прекрачват самодивите. Невидими за хората, те ревниво пазят от тях своите тайни самодивски кътчета. Ако човек навлезе в тяхна "територия" и ги разсърди, митичните девойки го отвличат в своя отвъден свят и не го пускат да се върне към земния си живот. Благовешките песни разказват приказно-поетични случки с моми, които били погубени от самодивите, защото не са послушали предупреждението. В обредните песенни текстове откриваме и ритуални забрани на този ден момите да не тъкат и предат, а момците рало да не ловят, защото това ще им донесе болести. Както обичайно, при смяната на сезоните, народните вярвания изразяват скрити страхове на хората от природните сили.

По-достоверно е вярването, че на Благовец се събуждат от зимния си сън змиите и гущерите и изпълзяват навън. Традиционно българинът почита змията като свещено животно, в което се въплъщава духът на предците. Смята се за грях да се убие змия, но може поне да се прогони по-далеч от къщата и хората. Затова на Благовец се извършва обредно гонене на змиите. С много дрънчене на метални предмети и със запалени факли жените някога обикаляли около къщите си и изричали заклинания. Главен елемент в обичаите е огънят, с неговото очистително действие. В дворовете палят огньове и ги прескачат, като викат: "Бежте зъми и гущери, че ви огън гони!" Когато правят това, гледат малко да си опърлят краката, че да не ги хапят змии през лятото.

Днес е добре да станете и закусите рано, за да сте добре през годината. Всеки, който реши да излиза, трябва да бъде сит и с пари в джоба, та ако го закука кукувица, да бъде винаги сит и с пари.

Според преданията каквото правиш през този ден и както премине той, такава ще е цялата година - спокойна или притеснена, весела и празнична или навъсена или сърдита.

Благовец се смята за благ ден, в който дори и раните не болят. Затова на малките момичета им дупчат ушите точно на този ден.

За тържествената трапеза стопанките непременно трябва да приготвят риба. Меси се питка и се приготвя лучник - баница с плънка от ситно нарязан кромид лук, смесен с орехови ядки, дребно нарязани чушки и домати от туршия. По традиция на Благовец всеки трябва "да се хване за зелено", т. е. да хапне коприва, киселец, лапад, за здраве.

Благовец е празникът на плодородието, доброто и светлината. Смята се, че на този ден желанията се сбъдват. Затова може да си направите обредно наричане - желанията ви ще паднат на земята и ще покълнат. Всеки се изправя пред "хляба на Зачатието и изрича пътя, по който ще поеме".

Пожелавам ви днес да получите поне една блага вест. Честит празник на всички именници!

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар