Вход | Регистрация

Бъдете нащрек, интернет дебне децата навред

Бъдете нащрек, интернет дебне децата навред
Снимка: Thinkstock/Guliver

Днес, 11 февруари отбелязваме Световния ден за безопасно общуване в интернет.

В интернет децата общуват със своите приятели и връстници и не правят голяма разлика между физическото и виртуалното общуване. Те пишат, рисуват, качват снимки и видеоматериали, които сами са направили, за да ги покажат на другите. За някои обаче интернет е още едно оръжие за нараняване на другите.

Понякога това става неволно - като качим текст, снимка или видеоклип, които могат да обидят някого. Друг път шега, защото изглежда лесен и по-безопасен начин да си го върнем на другиго. Но общуването през Интернет е също толкова реално, колкото и във физическия живот и обидата може да бъде също толкова силна. В мрежата не винаги е безопасно

Факти:

Децата прекарват онлайн над 30 часа седмично.

75% от децата са склонни да дадат лична информация

89% от сексуалните предложения към децата са направени в Интернет. 

Само 25% от тези деца споделят със своите родители.

За да бъдат полезни екипът на Превантивно – информационен център в Русе, напомня 10-те правила за безопасност на децата в интернет:

Никога не се представяй за някой, който не си и не скривай годините си.

Винаги внимавай, когато някой ти предлага нещо безплатно или те кани да се включиш в дейност, обещаваща лесна и голяма печалба.

Уважавай всеки във виртуалния свят, но се доверявай само на тези, които наистина познаваш.

Ако попаднеш на информация, която те смущава може да споделиш с родителите си или да подадеш сигнал за нея на адрес: http://web112.net.

Не давай на непознати лица никаква лична информация като адрес, телефонен номер, служебните адреси и телефони на родителите си, името и адреса на училището, в което учиш.

Не приемай да се срещаш с някого, когото "познаваш” от Интернет, без предварително да си обмислил добре това решение, да си споделил с родители или приятели, за своите дейности и контакти в Интернет. Ако има среща тя трябва да е на обществено място и най-добре да си придружен от някой близък.

Обмисляй внимателно преди да изпратиш или качиш своя или каквато и да било снимка по Интернет. Само 4% от тийнейджърите публикуват открито сексуални снимки. Те се разпространяват обаче сред тройно по-широка аудитория.

Не създавай провокативни профили. Те създават впечатление у другите, че си повърхностна и несериозна личност и могат да привлекат вниманието на злонамерени хора.

Не давай паролите си за Интернет на никого (дори и на най-добрите си приятели) освен на родителите си.

Не отговаряй на никакви съобщения, които са обидни или по някакъв начин те смущават.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар