Ден на Земята
Снимка: sxc.hu
Денят на Земята е отбелязан за първи път на 22 април през 1970 г. в САЩ и Канада. Организатор е Гейлорд Нелсън, бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига каузата за опазване на природата. Негов съмишленик е студентският лидер Денис Хейес. Над 20 милиона американци излизат на демонстрация и се присъединяват към този апел, като настояват политици, държавници и хора на бизнеса да включат в приоритетите си опазването на околната среда. Това събитие поставя началото на мощно и сериозно движение в защита на околната среда. Под натиска на привържениците за по-чист свят в САЩ приемат законите за чист въздух и чиста вода.
В световен мащаб Денят на Земята се отбелязва от над половин милиард хора. Всяка година Международната мрежа за честването му координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата ни и съхраняване на живота на нея.
Целта е гражданската подкрепа да се увеличава по целия свят, за да бъдат постигнати устойчиви и екологични политики за развитие.
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята. През 1990 г. към сформирания Национален комитет, който е част от Международния организационен комитет, в отбелязването на 22 април се присъединяват хиляди българи и денят се чества с различни прояви за опазване на чистотата на природата.
На 22 април 1992 г. президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
_______________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Уикипедия