Днес е 1 април – Ден на шегата
Светът е оцелял, защото се е смял!
Днес е 1 април - денят, в който можем да лъжем безнаказано, колкото си искаме, стига да е в рамките на шегата и доброто настроение. Все пак трябва да внимаваме първоаприлските шеги да не са прекалено груби, за да не засегнем някого. Леките закачки и веселите номера на днешния ден са позволени, че дори и задължителни - смехът е здраве, той е най-доброто лекарство.
На първи април мнозина недосетливци ще пламнат от срам, за това, че някой хитрец ги е изпратил, както се казва, за "зелен хайвер". За това пък, в училищата всеки забраванко може да се извини, че е без домашното, без тетрадка или учебник, хитро да излъже, че ги е загубил. На това, разбира се, никой няма да му повярва, но на този ден никой на никого не се сърди. На почит са досетливите, остроумните и веселите.
Обичаят да се лъже на първи априле въведен още през 1466 г. от Бургундския херцог Филип и неговия шут, но едва през 1970 г. Международната организация за радио и телевизия ОИРТ обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата.
Едни смятат, че празникът е тръгнал от Древен Рим, където в средата на февруари (а не в началото на април) празнували празника на Глупците. Друга версия пък твърди, че този празник го дължим на неаполитанския крал Монтерей, на когото поднесли по случай спирането на земетресението, риба. След година владетелят поискал точно същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която много приличала на предишната. И макар че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а дори се развеселил. Оттогава станало обичайно на 1 април да се пускат шеги и лъжи.
Още от най-стари времена по българските земи народните названия на този месец са свързани с лъжовността на времето. Според някои етнолози празникът е свързан с климатичните промени в края на зимата и началото на пролетта, когато природата се шегува с хората, тревата и овошките могат да "се излъжат” от затоплянето, след което да скове студ и да ги измрази.
В българската етнология надделява мнението, че у нас празникът води началото си от славяните. Те наричат април "лъжетрев”, тъй като именно през този период резките промени на времето попарват първите цветя.
Традицията медиите да пускат първоаприлски шеги има дълга и славна история. Американският музей на шегата е съставил класация на десетте най-добри първоаприлски измислици. Ще ви представим някои от тях, станали най-известни, най-нелепи и с най-голям брой измамени хора.
1. Швейцарците берат спагети по алпийските склонове
През 1957 г. в тв шоу на Би Би Си е обявено, че благодарение на небивало топлата зима и на нов химикал шведски фермер е успял да прибере прекрасна реколта от макарони. Сюжетът за земеделеца, берящ макарони от дърветата, предизвиква огромен отзвук. Много хора се обаждат в редакцията с питане как могат да си отгледат дърво за спагети в двора.
2. Приспособление за цветна телевизия
Tази шега е от 1962 г. Тогава в Швеция имало само един тв канал, който излъчвал в черно-бяло. Известен експерт се появил в новините и съобщил за революционно изобретение, което позволява само с един найлонов чорап върху черно-белия екран изображението да стане цветно. Хората масово се втурнали към магазините да търсят магическия найлон, чието действие било демонстрирано в тв предаването. В Швеция първото цветно предаване е на 1 април 1970.
3. Хамбургер за леваци.
През 1998 г. веригата за бързо хранене "Бъргър Кинг” съобщава, че в менюто й има нов сандвич, направен специално за левичари, понеже само в Америка те са 32 милиона. Хамбургерът е същият като за десняците, но всичките му съставки – кетчуп, краставичките, марулята, са обърнати за удобство на 180 градуса. Въпреки че още на 2 април "Бъргър Кинг” пускат прес съобщение, че са се шегували, хиляди леваци си поръчвали специалния сандвич. Нещо повече – десняците пък си искали традиционния хамбургер.
Все пак първоаприлската шега трябва да носи преди всичко добро настроение. На лъжата краката са къси. Затова лъжете здравословно и само на 1 април.