Вход | Регистрация

Днес е Международният ден на киното

Днес е Международният ден на киното

На днешния ден отбелязваме Международния ден на киното благодарение на братята Огюст и Луи Люмиер, които през 1895 година организират първата комерсиална прожекция в парижкото кафене "Салон Индиен дю Гран Kафе".

На прожекцията са представени десет кратки серии от "движещи се фотографии", в това число и първият филм на братя Люмиер "Работници напускат фабриката Люмиер в Лион". Всяка една от лентите е 17 метра дълга и заснетият на нея филм е с времетраене средно по 50 секунди.

Всъщност кинопрожекцията имала незначителен успех - били продадени едва 35 билета. Но само седмица по-късно 2500 човека се блъскали и надпреварвали, за да видят новото изобретение. Това донесло изключително голяма популярност на братя Люмиер.

Огюст и Луи Люмиер са родени в Безансон, Франция, но от малки живеят в Лион. Баща им притежава фотографско студио, в което работят и двамата. Огюст помага като управител. Луи се заема с физика, а заниманията му в тази посока се оказват доста ползотворни и допринасят за подобрения във фотографските процеси. Една от новостите, които той открива, е заснемане на движещ се образ.

Огюст и Луи Люмиер патентоват кинематографа. Камерата "Люмиер" е едновременно машина за снимане и проявяване, събрана в една кутия. Цялото устройство тежи 26,5 килограма. На фона на основния си съперник - кинетоскопта, изобретен от Уилям Кенеди-Лори Диксън, който стигал почти 900 кг, кинематографът бил лек като перце и изключително мобилен.

Братята Люмиер са считани за основоположници на киното и едни от първите сценаристи, рижисьори и оператори. През 1907 година те заснемат и първия си цветен филм.

Първата кинопрожекция в България е била в крайдунавския град Русе. Това се случва през февруари 1897 г. В местния вестник "Законност" от 27 февруари е поместено и първото съобщение, свързано с киното у нас:

"В града ни от десетина дни е пристигнал един цинематограф апарат, който изображава на платно тъй наречената "Жива фотография". Апаратът дава възможност да се виждат изображаемите от него картини и сцени във всичката им живост и движения. Пристигналият цинематограф показва, например, един движущ се трен, посрещането на цар Николая в Париж, един от парижките площади и т.нат.- всичко това толкова живо и естествено, щото се получава пълна илюзия. Входът струва 1 лев."

Няколко десетки хора стават свидетели на откритието на братя Люмиер и присъстват на прожекцията в бирарията на Марин Чолаков на ул. "Княжеска". Събират се главно хора без работа и някои любознателни читатели на европейски вестници, разбрали за дебюта в Париж 18 месеца по-рано.

През 1911 година в Русе е построен първият киносалон в България - "Модерен театър", чиято сграда е предназначена само за кинопрожекции. Постройката се е намирала срещу днешния съд на центъра на града по улица "Александровска". 

Пъвият български игрален филм е комедия и се нарича "Българан е галант". Прожектиран е на 13 януари 1915 г. в софийския Модерен театър. Той е черно-бял и ням. Сценарист, режисьор и изпълнител на главната роля е Васил Гендов, който весели публиката с разхайтена история за любовните трепети на неумел бонвиван. За съжаление, филмът е изгубен и са останали едва 1–2 кадъра от него.

 

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар