Вход | Регистрация

Днес е третият Вълчи празник – Симеоновден!

Православна църква отбелязва на 3 февруари паметта на Св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Имен ден днес имат всички с имената Симеон, Симеона, Симо, Симон, Симона, Симян, Мона, Мончо. Самото име Симеон означава изслушващ.

40 дни след раждането на Иисус Христос, Света Богородица донесла Младенеца в Йерусалимския храм, както повелявал Мойсеевият закон, според който всяко първородно от мъжки пол трябва да бъде посвещавано или представяно на Бога 40 дни след раждането.

Симеон Богоприимец бил старец, който вярвал, че не ще умре преди да види Сина Божий. Той бил един от 70-те преводачи на Библията. На него се паднало да преведе книгата на пророк Исаия. Когато стигнал до глава 7, стих 14, той видял написано следното: Девица ще зачене и ще роди син, Симеон решил, че става дума за някаква грешка, когато Ангел Господен му се явил и казал "Писането е точно, затова нищо не поправяй! Ти няма да умреш докато не видиш с очите си изпълнението на тези думи!"

След като донесли Младенеца в храма, Симеон казал "Сега отпускаш твоя раб, Владико, според думата си с миром, защото очите ми видяха Твоето спасение, което си приготвил пред лицето на всички народи - светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля!". Тогава тези думи изглеждали безсмислени, но в след това тяхното предназначение наистина се изпълва.

В народния календар първи, втори и трети февруари се наричат Вълчи празници, Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка и се спазват редица ритуални обреди: жените не плетат, не предат, не тъкат, не перат. Спазват се и другите забрани, характерни за останалите Трифонци. Вероятно празникът се е появил сравнително по-късно във фолклорната традиция, защото неговата обредност почти не може да се отдели от предхождащите го дни.

Зимният Симеоновден се смята за един от най-лошите дни в годината; някъде го наричат Симеон бележник, защото белязва хората, оставя им рани и белези. Затова и поверието гласи, че не трябва да се хваща остър предмет. Трети февруари е третият вълчи празник, тогава не се работи с вълна, не се изхвърля пепел и смет навън, за да не се разсърдят вълците. А в някои краища, дори се забранява употребата на думата вълк.

Лятно-есенното съответствие на Симеоновден е на 1 септември. Основната идея на двата празника е земеделска - разполовяват годината на две: пролетна и есенна оран и сеитба.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар