Вход | Регистрация

И Северът на протест срещу шистовия газ

И Северът на протест срещу шистовия газ

Хиляди граждани в страната заявиха своята категорична позиция вчера срещу добива на шистов газ у нас. В 12 града бяха организирани протестни шествия до сградите на Общините.

Велико Търново, Русе и Плевен също се включиха в националния призив за мораториум на опасните сондажи, извършвани чрез метода хидравличен удар. Протестиращите във всички населени места имат общи искания, сред които е оставката на Нона Караджова - министър на околната среда и водите. Призовете са за изразяване на ясна позиция по темата от страна на управниците, както и прозрачност на процедурите за сондаж, които вече са започнали, и тяхното прекратяване.

В старата столица, където за втори път се организира протест срещу шистовия газ, се включиха повече от 150 души, а в Русе двойно повече. Всички даваха шумен израз на позицията си чрез клаксони и свирки. В Плевен на централния пл. "Възраждане" също се събраха хора с плакати "Време е за избор", "Не заливайте България с отрови" и др.

Организаторите на протеста в София вече са получили уверение от председателя на парламента Цецка Цачева и зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов, че предложението за мораториум върху добива на опасния газ ще бъде подложено на обсъждане в парламентарната икономическа комисия. Това ще се случи още в понеделник на извънредно заседание, след което решението ще бъде гласувано в Народното събрание.

Опасенията на обществеността от сондажите за шистов газ се основават на последиците от това върху почвата и подземните води. В САЩ, където този вид газов добив е достигнал 20 %, вече е установено опасно замърсяване на водни източници. Франция забрани "хидравличния удар" за шистов газ със закон, а Великобритания прекрати проучванията заради земетресения вследствиие на използваната технология.

Шистът е широко разпространена скала в земната кора, формирана от натрупване в продължение на милиони години на тинести утайки. Скалата съдържа високо количество метан от органичните вещества в тинята. Технологията, която позволява отделянето на метана, е т. нар. "fracking” или хидравличен удар, който представлява разбиване на скалата с водни струи.

Притеснителен е фактът, че в един кладенец се влагат 82 тона различни химикали, за да се намали корозията и с антибактериална цел, което представлява опасност от замърсяване на подземните води.
________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар