Коледната елха – символ на Рождество
Снимка: sxc.hu
Коледната елха е символът на един от най-светлите християнски празници – Рождество Христово. Без украсено коледно иглолистно дърво, усещането за празник няма да е същото, вярват хората.
Няколко седмици преди Коледа всяко семейство внася в дома си вечнозеленото иглолистно дърво и го украсява с красиви играчки, вкусни бонбони, шарени гирлянди и цветни светлинки. Това е свързано с вярата, че лошото, каквото и да е било то през годината, си отива и даваме път на новото, красивото, цветното, хубавото в живота ни през следващата година.
"Финалните щрихи" в украсата е поставянето на голяма звезда на върха на коледната елха. Според вярванията на древните тя е "пътеводната светлина", която при раждането на Исус показала пътя на тримата мъдреци. Традицията включва в украсата и ангелчета, захарни пръчици, свещички, а типично коледните цветове - червен и златен, правят елхата още по-блестяща и празнична.
От години стана традиция на обществени места също да се украсяват коледни дръвчета, като все повечето случаи те не са отсечени, а са живи и това внася още повече топла емоция за празника. Не са малко и хората, които предпочитат да украсяват изкуствена елха. Но това в никакъв случай не намалява радостта и празничната емоция от цветната феерия, разпростряна върху коледната елха.
Традицията за украсяване на елха за Коледните и Новогодишни празници не е българска. Според легенди традицията води началото си от древен Египет, където, според езически обичаи и вярвания, са украсявали палмите. А историята на много други народи, свързана с украсата и символиката на коледната елха, е свързана с вярата във вечната сила на природата.
Символиката на празника преминала при германските племена, които украсявали вечнозелени клонки от иглолистни дървета и така празнували дара на светлината около най-късия ден на годината - 21 декември. По време на празненствата в чест на бог Сатурн, древните римляни слагали като украса свещи и дребни предмети.
С времето, през XVI в. (1597 г.) елхата официално станала коледно дръвче в Германия, чиято украса, според обичаите на старите германци, символизирала вярата в Христос. Появили се гирляндите, блестящи нишки, извлечени от истинско сребро. През XIX в. украсяването на елхата претърпява революционна промяна. Започват да се произвеждат цветни стъклени топки и хартиени гирлянди, а родителите започват да оставят подаръци за децата си под коледното дърво.
Електрическите лампички, без които вече не можем да си представим една богато украсена елха, са патентовани през 1882 г. от американците.
Интересна е традицията при шведите. Според техните обичаи коледната елха се украсява от бащата и до раздаването на подаръците на празника никой няма право да я вижда, защото било лоша поличба. Любопитни са и нравите при украса на дърво-символ за Коледа в държавите от Латинска Америка и Виетнам. Хората в тези страни украсяват с памук за празника палмово дръвче, клони на праскова.
Първата елха у нас е украсена в края на XIX век в Царския дворец, но не за Коледа, а за новогодишния бал, даден от княз Александър Батенберг. Украсяването на коледна елха станало популярно в България по времето на Руско-турската освободителна война. Руските войници донасяли коледни дръвчета в по-големите градове на страната ни и постепенно този символ станал един от най-популярните за коледния празник и у нас.
През 20-те години на миналия век тази традиция е забранена в бившия СССР като религиозна. 16 г. по-късно – през 1936 г. отново е разрешена, но като новогодишна. Така коледното дърво става новогодишно и носи още повече дух и настроение. От началото на 90-те години традицията да се украсява елха за Коледа и да остава "празнично нагиздена" до Нова година, започва постепенно да се възвръща и сега вече почти няма човек, който да не я приема като неделима част от традиционните символи на празника.
"Продажбата на живи елхи започва в началото на декември и продължава до 24 декември – после до Нова година празнуваш и елхата трябва да е украсена най-късно до Бъдни вечер. Има много хора, които предпочитат да си купят елха в саксия, която после да насадят или пък си украсяват изкуствена елха, като така решават екологично нещата – спасяват едно иглолистно дърво от отсичане.", обясняват търговци.
Дали естествено или изкуствено, украсената коледна елха внася във всеки дом топлина, уют, любов и сигурност – че си с близките и обичани хора – семейство, приятели, роднини. И, въпреки, че украсяването на коледно дръвче се приема за християнска традиция, то става все по-популярно в Япония, а все повече китайците пък ходят в католически храмове и слушат с интерес празнични коледни литургии.