Вход | Регистрация

Културен афиш за месец януари в Русе

Културен афиш за месец януари в Русе
Снимка: Булфото

Както винаги и през първия месец на 2013 година програмата на Държавна опера – Русе е наситена със заглавия и концерти. Първият спектакъл ще е "Магията на музиката" на 13 януари (неделя). Заедно с водещия тенор Марио Николов и диригента Юли Дамянов сцената в Русе очаква и очарователната звезда на Музикалния театър "Стефан Македонски" Валентина Корчакова. В спектакъла участват и солистите, оркестъра, хора и балета на Държавна опера – Русе, както и хор "Дунавски звуци".

Следващата вечер, 14 януари, е запазена за още една нестандартна проява. "Басите пеят" е концертна програма с участието на шестима достойни представители на най-ниския мъжки глас: Пламен Бейков, Стоян Стоянджов, Калоян Христов, Момчил Миланов, Емил Желев, Евгени Ганев. Те ще представят арии, песни и ансамбли от Верди, Глинка, Мусоргски, Гуно, Шостакович и др.

Балетът "Лешникотрошачката" от Чайковски на 17 януари носи в себе си освен настроението на Коледните и Новогодишни празници, ярката музика на големия руски композитор и дълбоките хуманистични послания на Е.Т. А. Хофман. Същият спектакъл преди броени дни балетът на Държавна опера Русе представи с успех пред взискателната и компетентна италианска публика. На 29 януари е представлението на още един балетен спектакъл, "Островът на свободата", чиято хореография на Ясен Стоянов, е вдъхновена от първичната сила и жизненост в рок музиката на "Guns n`roses".

Верди, чиято 200 годишнина се отбелязва през 2013 г., има запазено място в репертоара Русенския оперен театър. Под диригентството на Владимир Бошнаков на 18 януари е спектакъла на "Травиата", с участието на Мария Цветкова, Петър Костов и Венцеслав Анастасов. Седмица по-късно, на 25 януари, публиката ще се срещне с друго обичано заглавие от великия италиански маестро – "Риголето". Заедно с Венцеслав Анастасов на сцената ще излязат Петър Костов, Теодора Чукурска и Емил Желев. Диригент е Станислав Ушев.

Теодора Чукурска и Венцеслав Анастасов ще се превъплътят на 22 януари и в ролите на Розина и Фигаро от комичната опера на Росини "Севилският бръснар". Техни партньори на сцената, под диригентството на Владимир Бошнаков, ще бъдат Николай Моцов, Стоян Стоянджов и Пламен Бейков.

Ден по-късно, на 23 януари, е камерния концерт под надслов "Богатството на българската класика". Солисти са сопраните Владислава Гарвалова и Гиргина Гиргинова. Те, заедно с баритона Владимир Попов и в съпровод на пианистките Божена Петрова и Наталия Радославова, ще представят песни и фрагменти из опери от български композитори.

30 януари отново е посветен на оперетния жанр с представлението на "Прилепът" от Йохан Шраус. След солистите са гостите от Държавния музикален театър "Стефан Македонски" Еделина Кънева и Марчо Апостолов, както и Гиргина Гиргинова, Ивайло Йовчев, Владимир Попов. Диригент е Владимир Бошнаков.

Всички представления са от 19 часа в зала "Опера".

Освен в Русе предстоят гастроли на Операта в региона. В Свищов на 11 януари и Шумен на 21 януари ще бъде представена оперетата "Царицата на чардаша" от Калман. На 28 януари в Плевен, с участието на хор "Гена Димитрова", е спектакъла на "Риголето" от Верди.

Билети на цени от 6 до 12 лева могат да се намерят на касите на Операта и Филхармонията в града.

Януарската програма на Драматичен театър "Сава Огнянов" също е богата. Първото представление е на 15 януари (вторник) - "Медея" по Еврипид, Жан Ануи, Теодор Драйер. Преводът е на Александър Балабанов, Петър Денчев. Стихове - Йосиф Бродски, превод на стиховете - Мариана Шопова, сценичен вариант - Петър Денчев, постановка и музикална картина - Петър Денчев, сценография - Виолета Радкова, костюми - Теодора Лазарова, хореография - Марин Удварев. В ролите ще видите: Медея – Мариана Крумова, Язон – Косьо Станев, Главка – Ясена Господинова, Дойка – Петя Венелинова, Вестител – Иля Пепелянов, Егей – Борислав Веженов, хор – Евгения Явашева, Ралица Константинова, Цветана Благоева, деца – Стела Тодорова, Давид Димитров.

Когато днес изричаме името й, три хиляди години и един ден по-късно, ние изричаме не само името й. Ние изричаме времето, самотата, историята на пътуванията и загубите, на ужасяващата страст, пътуването по ръба на бръснача, когато всяка мисъл се превръща в стрела и раните никога не зарастват. Ние влизаме в нейната самотна градина, където нито едно дете няма да играе повече.

"Хъшове" по повестта "Немили-недраги" и пиеса от Иван Вазов може да гледате на 16 януари (сряда). Постановка и сценично пространство– Пламен Панев, музикална картина – Пламен Мирчев – Мирона, художник – Цанко Цанев. Участват: Владиков – Венцислав Петков, Странджата –  Георги Стефанов, Македонски – Радомир Андонов, Бръчков – Борислав Веженов, Попчето – Тихомир Благоев, Хаджията – Любомир Кънев, Мравката – Косьо Станев, Дерибеев – Кадри Хабил, стражар – Йовко Кънев.

Спектакълът възкресява страстите, емоциите и високите мисли на българските революционери – емигранти в Румъния в средата на ХІХв. На сцената оживяват легендарните образи на Странджата, Македонски, Бръчков, Владиков – герои от творбите на Вазов. Разтърсва ни тяхното свободолюбие, патриотизъм и чувство за национално достойнство – качества, които днес са така необходими за българина. "Хъшове” – един спектакъл, който е нов опит в българския театър да се интерпретира духът и философията на борбата през Възраждането.

На следващия 17 януари е спектакълът "Помощ, жена ми е луда!" от Жан Барбие. Освен Христо Гърбов, в останалите роли зрителите ще видят Борислав Веженов, Антония Чепарова, Петя Венелинова, Тихомир Благоев, Иля Пепеланов, Яна Стефанова-Хернани.

Това е една от популярните комедии на съвременния френски драматург Жан Барбие, представена в за първи път в парижкия театър "Театр дьо Нувоте”, където много сезони се е играла. Семейните и служебни отношенияна на шеф на корпорация създават безкрайни комични положения, описани от автора в стила на изисканата френска комедия.

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Български разкази" ще представен на русенска сцена на 24 януари (четвъртък). 

"Медея" по Еврипид, Жан Ануи, Теодор Драйер ще бъде представена на 28 януари (понеделник).

На 29 януари (вторник) е спектакълът "Българският модел" с Мария Сапунджиева, Тончо Токмакчиев, Камен Воденичаров, Мартина Вачкова.

Детската постановка "Училище за смях" от Коки Митани ще бъде играна на 22 и 29 януари. Шостановка - Любомир Кънев, сценография и костюми – Виолета Радкова, Цензора – Венцислав Петков, Автора – Кадри Хабил. Това е пиеса, изследваща, чрез средствата на смеха и драматичното, конфликта между властта и твореца, между тиранията и артистичния дух. Главните герои са Цензора и Автора, време на действието – Япония, 1940г. Японският драматург Коки Митани е създал диалог, остроумен и философски богат, който позволява двама актьори да изградят силни трагикомични образи на властолюбието и артистичността, на деспотизма и жизнелюбието – един вечен конфликт на творчеството с обществените порядки.

 

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg


 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар