Вход | Регистрация

Нощ на музеите в Севера

Нощ на музеите в Севера

Днес, 18 май е Международният ден на музеите. Събитието се чества за първи път през 1978 г. В цял свят на този ден служителите на музеите и галериите празнуват своя професионален празник, като организират най-различни културни събития.

В инициативата участват над 30 000 музеи в повече от 120 държави по целия свят. Всяка година проявата преминава под различно мото. Тази година то е "Музеи - Памет + Креативност = Социален прогрес".

Днес ще се осъществи и Европейската нощ на музеите. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а проявата обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет и ЮНЕСКО. В проявата се включват над 4 000 музея в 40 европейски държави.

Идеята за Европейската нощ на музеите идва от отбелязването на Международния ден на музеите и цели превръщането на честванията в истински международен фестивал, който продължава ден и нощ, като подчертава важната роля на културните институции за развитието на обществото. Европейската нощ на музеите стартира през 2005 година във Франция.

У нас в инициативата се включват 15 града, сред които са и някои от градовете от Централния Север:

919094

Регионалният исторически музей в Плевен за осми път ще участва в Европейската нощ на музеите. Богатата и разнообразна програма с надслов "Вино и култура” е посветена на виното, неразривно свързано с човешката история от древността, превърнало се в един от символите на страната ни, вписан в българската традиционна култура. Посветена е на приноса на Плевен – първи център на винопроизводството в България след Освобождението.

В изложбите за първи път пред публика се показват оригинални тракийски, римски и средновековни съдове за съхранение и пиене на вино от фонда на музея, прочутото Бохотско съкровище – единствения в България тракийски сервиз от сребърни конични чаши. Документи и снимки илюстрират дълголетните традиции в лозарството и винарството в Плевен, съчетани със съвременни научни подходи, ролята и приноса на създаденото в Плевен първо в страната Лозаро-винарско училище и първа Лозаро-винарска опитна станция и превръщането на града в първи център на винопроизводството в България. От фонда на музея са мерките и теглилките от античността до средата на миналия век.

В парка на музея театрална трупа "Темп” ще представи аудио-визуално шоу – уникална демонстрация на тракийски орфически и дионисиев ритуал в духа на древните тракийски тържества. Лозарските обредни музикално-танцови композиции, изпълненията на професионалисти и самодейци илюстрират мястото на лозата и виното в градската музикална култура.

Ценителите на хубаво вино ще имат възможност да дегустират лимитирани серии, а кулинарните изделия от традиционната кухня са чудесно допълнение.

В Къща музей "Цар Освободител Александър II" ще бъде открита изложба от проекта "Уникални реликви от Българското възраждане” от 20 часа. Час по-късно ще има кинопрожекция в парка на къщата. Посетителите ще имат свободен и безплатен достъп со музейната експозиция до полунoщ.

В Музейна сбирка "Минерали и минерални суровини” в Ловеч от 16 часа ще започне концерт на "Китарен състав” при Ловчанско читалище "Наука- 1870”, с ръководител Стефан Тихов.

От 17 часа ще се проведе  презентация ”Полезни ли са минералите за нашето здраве?”. След това ще се проведе "Намери съкровището" - игра за най-малките.

Oт 21 до 24 часа посетителите на Регионален исторически музей в Габрово ще могат да се насладят на кино-вечер. Гостите на музея ще могат да гледат "Габровските храмове”; "Пенчо Семов- фабриканта от Габрово”, "Улиците на Габрово”; "80 години габровска промишлена изложба” и др.

919093

Нощта на музете в Троян ще бъде пълна с интересни събития. Те започват след обяд и ще продължат и в нощните часове.

От 17 часа - забавления в Атракционния кът на музея – обличане с традиционни облекла, рисуване върху керамичен съд, археологически разкопки, точене на грънчарско колело, Арт – ателиета за бижута, рисуване върху камък, декупаж върху керамичен съд, изработване на цветя от прежда.

В 18:30 часа в Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян ще бъде открита изложбата " Градивност” на младия и много талантлив троянски творец Георги Миленов.

Георги Миленов е роден на 15.08.1984 г. в гр. Троян. През 2003 г. завършва художественото училище в родния си град със специалност "Керамика”. Четири години по–късно (2007 г.), завършва и Националната художествена академия в гр. София със специалност "Керамика” в класа на проф. Красимир Джидров. Понастоящем живее и работи в гр. Троян.

Произведенията му са притежание на частни колекционери от България, Гърция, Италия, Франция, Белгия, Холандия, Австрия, Великобритания, Чехия, Унгария, Швейцария, Канада и САЩ.

В 20:30 часа танцовият спектакъл "Не ходи там след залез слънце" ще потопи публиката в магията на нощта и на народните вярвания, свързани с нея чрез танци и музика.

Самодиви, орисници, змей. Свръхестествените персонажи, съпътствали българина през вековете и живели в неговите представи, страхове и надежди ще оживеят в Нощта на музеите.

Скритите в тайнството на мрака самодиви ще заиграят своите танци, змеят ще пристъпи към любената от него мома, ще зазвучат самодивските сватби…

Спектакълът е реализиран по проект на сдружение "Фабриката" и се осъществява с партньорството на АЕК "Етър" и ансамбъл "Сивек", гр. Габрово. В Троян гостува благодарение на спомоществувателството на Община Троян.

919092

Под надслов "Малка нощна приказка за човешките ръце" ще се проведе тазгодишната Нощ в музея в Регионален исторически музейВелико Търново. Проявите ще се състоят в Сарафкината къща, където е изложена етнографската експозиция на музея, която ще бъде отворена за безплатни посещения довечера от 19.00 до 1.00 ч. след полунощ. 

Освен разглеждането на експозицията и къщата, през цялото време публиката ще бъде активна като участва с изпълнение на песни, хора и танци, приказки, любопитни истории и анекдоти. На най-добре представилите се ще бъдат връчени "отличия" - рекламни материали на музея.

Ето и пълната програма:

19.00 ч. "Добър вечер и добре дошли!” (І етаж)

- Кратко експозе за европейската инициатива "Нощ на музеите” и международния празник на музеите, за Регионален исторически музей – Велико Търново и за Сарафкината къща

- Откриване на събитието и представяне на програмата 

19.15 ч. "Имало едно време ... ” (І етаж)

- Ревю на традиционни български носии от колекцията на Национално движение "Работилница Седянка"

- Конкурс за оригинално участие със запазена фамилна ценност – ръчна изработка

19.45 ч. "Започва приказката” (чешмата пред входа и ІІ етаж)

- Демонстрации на майсторите от Национално движение "Работилница Седянка" – плъсти (нетъкан текстил); плетене с шума; плетене с мъниста; правене на дантели – плетене на една кука и на фуркет, фриволите (френска дантела), кене (шита дантела), калоферска (совалкова) дантела; везба; шиене с ленти; правене на бижута от цветя; правене на цветя от хартия; тъкане на колани "на кори” и представяне на тъкани черги

20.10 ч. "Приказката продължава” (І етаж) - Малък концерт на деца – солисти от ДЮФА "Българче” –Велико Търново

20.30 ч. "Влез в приказката!” (пред входа, І и ІІ етаж, терасите и двора)

- Работилница за всички – малки уроци за желаещите да усвоят някоя от демонстрираните ръкоделни техники с конкурс "Най-сръчен първи опит”

21.00 ч. "И други приказки” (двора)

- Демонстрация и малки уроци по български танци с конкурс "Най-пъргави първи стъпки”

- Представяне на празнични ръчно омесени хлябове с конкурс "Най-вкусно и красиво”

21.30 ч. "Нощта е наша” (пред входа, І и ІІ етаж, терасите и двора) 

- Работилница за всички 

- Разглеждане на експозицията и поглед към нощно Търново (уникална гледка!)

- Снимки за спомен 22.00 ч. "Малко нощна музика ... от миналото” (І етаж)

- Концерт от народни и стари градски песни на Женска фолклорна група "Росен здравец” и Формация "Ретроритъм” –Дебелец

- Конкурс за представяне на фолклорна и стара градска песен

22.30 ч. "Старостолични приказки” (І етаж)

- Представяне на легенди, предания, разни истории и анекдоти за Търново и търновци в миналото

- Конкурс за представяне на фолклорна и стара градска легенда, история и анекдот

23.10 ч. "Лица, ръце ... послания” (ІІ етаж)

- Мултимедийни презентации на млади етнолози от ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий” - традиционни селски и модерни градски занаяти, производите им, уреди за тяхното изработване и форми на приложението им в бита и др. с конкурс "Най-добра визуална приказка за човешките ръце”

23.40 ч. "Полунощ наближава ... побързайте!” (пред входа, І и ІІ етаж, терасите и двора)

- Работилница за всички – малки уроци за желаещите да усвоят някоя от демонстрираните ръкоделни техники

- Мини сцена за всеки – "отворена” за желаещите да пеят, свирят или разказват

- Мултимедийни презентации "Невидими нощни гости”

24.00 ч. "Благодарим ви, приятели, че заедно сътворихме тази приказка!” (І етаж)

- Представяне на резултатите от "съревнованието” и даване на "отличия” за дейно участие в събитието – за ръкоделни умения; за умения за пеене, разказване и танцуване; за месене на хляб; за оригинално участие със запазена фамилна ценност – ръчна изработка; за оригинална мултимедийна презентация

24.30 ч. "Приказките винаги имат щастлив край” (пред входа, І и ІІ етаж, терасите и двора)

- Разглеждане на експозицията и поглед към нощно Търново 

- Снимки за спомен 

- Изпращане на гостите

01.00 ч. "Край на нашата малка нощна приказка за човешките ръце" (... и вратите се затварят)

Лапидариумът на Археологическия музея във Велико Търново пък ще се превърне в сцена на театралното изкуство. Първият спектакъл, който зрителите ще видят в съботната вечер, е на Театър "Старостолица" от 20:30 часа. Тогава ще бъде представена пиесата "Кълбовидна мълния" от Иван Радоев. Главните роли изпълняват артистите Иван Митев и Албена Костова.  Вторият спектакъл ще започне от 22:00 часа. Младежите от Студентския експериментален театър "АЛТ" към Педагогическия факултет на ВТУ ще представят спектакъла "Страсти по словото", който включва авторски текстове на студенти, части от пиесата "Чайка" на Чехов, откъси от шекспировите "Хамлет" и "Отело", стихове на поетите Дамян Дамянов, Бойко Ламбовски и Маргарита Петкова.

919103

Ето и програмата на Нощ на музеите в Русе:

16.00 ч. Изложба на афиши и плакати.

Изложба "Природата през очите на учениците от СОУЕЕ "Св. Константин-Кирил философ". Модератор: Дилян Хубанов

Базар на книги на издателство "Атеа" - София

Конкурс за най-бързо редене на пъзел.

Конкурс за най-бързо четене на книга.

Състезания с образователни игри "Стани най-добрия"

Място: градинка пред Регионална библиотека "Любен Каравелов" и фоайе, ет. 1

17.00 ч. Представяне на книгите - "Фолклорни измерения на християнството", с автор проф. д.ф.н. Албена Георгиева и "Спасяването на русенци от заколение. Градски мит и места на памет", с автор доц. д-р Николай Ненов

Място: Клуб на дейците на културата, ул. "Константин Иречек" 2

18.00 ч. Последните думи на Ернестина – спомен от преди 6400 години (селищна могила Кошарна), изпълнение от актьор, коментар на археолога Димитър Чернаков

Място: Исторически музей, зала "Праистория", ет. 1

18.00 ч. Изложба "Пантелей Пътник с билет за Гинес". Модератор: Александра Рибарова.

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 1 

18.00 ч. Откриване на изложба – живопис на художника Хрисанд Хрисандов

Място: BH кафе-библиотека, ул. "Добруджа" 4

18.00 - 24.00 ч. Изложбa "100 г. от Втората Балканска война (1913-2013)" /The Second Balcanic War 100 years 1913-2013. Изложба 1900 години от издигането на Траяновата колона в Рим/ 1900 years from the Inauguration of Traian Columna in Rome (Daco-Roman war)

Изложба на малки колички / "Mobilis in mobile" Exhibition (Mini car exhibition)

Артистична програма пред музея/ Artistic program in front of the museum (Aleei Parc)

Място: Окръжен исторически музей "Теохари Антонеску" - Гюргево

18.30 ч. Сватби, женитби, разводи в Русчук, обяви и съобщения – прочетени от актьори, коментар на Теодора Бакърджиева, османист

Място: Исторически музей, пл. "Ал. Батенберг" 3

18.30 ч. Задругата на майсторите в Русе гостува на Русенската библиотека

Място: РБ "Любен Каравелов", Детски отдел, фоайе, ет. 1

19.00 ч. Изложба и презентация "Музей на комикса". Модератор: Стоян Стоянов

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 2

19.00 ч. Герданът на Калиопа – мъниста против уроки. Пърформанс с етноложката Искра Тодорова

Място: Исторически музей, ет. 1

19.30 ч. Вазата на Емил Гале. Сецесион в Русе – слайдшоу на интериори, вази, чаши, картини, интериори в двореца Кричим, коментар на доц. д-р Николай Ненов

Място: Исторически музей, зала Музикална кутия, ет. 2

20.00 ч. Какво са яли древните траки? Поглед към жертвеници и светилища (проучване на 100 култови ями от Сексагинта Приста), коментар на археолога Върбин Върбанов

Място: Исторически музей, зала "Сексагинта Приста", ет. 1

20.00 ч. "Цветанка" - филм на Юлиан Табаков, продуценти: Мортен Нилсен, Мартичка Божилова

Място: Русенска художествена галерия, ул. "Борисова" 39

20.00 ч. Изложба "Символите на държавността":

Колекция от полицейски, пожарникарски, военни и морски фуражки, барети, кепета, каски, емблеми и други атрибути". Модератор: доц. д-р Людмил Георгиев.

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 2

20.30 ч. Свети Георги – на кахлена печка, мускетари в Червена вода, коментар на доц. д-р Николай Ненов

Място: Исторически музей, пл. "Ал. Батенберг" 3

20.45 ч. Изложба "Залези в Библиотеката". Модератор: Галина Джурова

Място: РБ "Любен Каравелов", отдел "Местна история", ет. 2

21.00 ч. "Кабинетът на акад. Михаил Арнаудов" - Презентация "Автографи". Модератори: Ренета Константинова и Геновева Генчева

Място: РБ "Любен Каравелов", партер

21.00 ч. В мазето на историята – яде ли се косматия мамут? Интерактивен дисплей – компютърна игра, коментар на Венцеслав Петков, зоолог

Място: Исторически музей, учебна зала, приземен етаж

21.00 - 23.00 ч. Музикален концерт на пънк и рок група "Скролетиците" в експозиция на открито "Римска крепост Сексагинта Приста"

Място: Римска крепост "Сексагинта Приста", ул. "Цар Калоян" 2

21.15 ч. Откриване на гостуваща фотографска изложба "Година 2012" на курсисти по фотография на Тудор Станица (Scoala de Poetica Fotografica – Букурещ, Румъния)

Място: Исторически музей, ет. 1

21.30 Главата на орела – детайли от архитектурата на Социализма в Русе, коментар на Владислав Атанасов, историк

Място: Исторически музей, ет. 2

21.30 ч. "Малки книги в голямата библиотека". Изложба на миниатюрни и библиофилски издания. Модератори: Костадинка Райкова и Кирилка Илиева

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 2

22.00 ч. "Един уникален клуб" - Изложба на снимки, картички и публикации за Клуб "Живодаровци". Модератор: Живодар Душков

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 2

22.00 ч. Нощни пеперуди – коментар на Красимир Киров, зоолог

Място: Исторически музей, зала "Праистория", ет. 1

22.30 "История в пространството и извън времето" - Изложба на лични архивни документи от началото на XX век. Модератор: Милен Друмев

Място: РБ "Любен Каравелов", Заемна за дома, ет. 1

23.00 - 24.00 ч. Ноктюрно в До-читалнята-Мажор. Арт Терапия с Петя Чешмеджиева

Място: РБ "Любен Каравелов", фоайе, ет. 2

23.00 ч. Театрално представление "Музикално-словесни вариации ДеКоКьо" на ученици от ателие "Театралала" към Общински младежки дом – Русе, с ръководител Илия Деведжиев и ученици от НУИ "Проф. Веселин Стоянов" - Русе, с ръководител Иван Кочев

Място: Исторически музей, зала "Княз Александър I", ет. 2



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар