Вход | Регистрация

Пещерата Съева дупка

Пещерата Съева дупка
Снимка: Bulphoto

Съева дупка е името на пещера в местността Леднишки рид в Северна България. Намира се близо до ловешкото село Брестница, на 10 и 25 км от Ябланица и Тетевен.

Съева дупка е пещера на над 3 000 000 години. Надморската й височина е 500 метра, дълга е 250 метра. Температурата в пещерата е постоянна - от 7º до 12º С, като в първите две зали е най-студено /от 5º до 7º/.

Пещерата е обявена за национален туристически обект през 1967 г. Пещерата е осветена и обезопасена. Името ѝ идва от двама братя близнаци, които носели имената Съю и Сею. Когато били подгонени от турците, братята се скрили в пещерата.

В началото на пещерата са намерени глинени съдове, кости от животни и монети от времето на римския император Антоний. Подробни археологически проучвания показват, че пещерата е обитавана още от първобитния човек.

Съева дупка има пет зали, всяка от които с различно име. Първата зала откъм входа на пещерата е неголяма и е наречена "Купена" на един голям сталагмит, приличащ на купа сено. Следващата зала е "Срутището", чието име се дължи на земетресение, при което множество скални блокове са паднали от тавана на пещерата. 

"Концертната зала" ("Хармана") е третата пещерна зала в Съевата дупка и е наречена така за добрата акустика в нея. В тази зала се провеждат различни концерти. Тук са пели Лили Иванова, Мими Иванова и много други наши изпълнители. Филмът "Детство мое" също е сниман тук.

Следва най-голямата и най-топлата и най-високата зала в пещерата, която е наречена "Космос" заради сталактит с формата на ракета. Последната е залата "Белият замък" и носи името на големия сталактон, който прилича на замък.

Съева дупка е на трето място в Европа по скални образувания и е една от деветте напълно осветени пещери в България.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар