Вход | Регистрация

Свети Климент Охридски

Свети Климент Охридски
pravoslavieto.com

Българската православна църква отдава почит на свети Климент Охридски - един от учениците на светите братя Кирил и Методий, средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Смятан е за един от светите Седмочисленици.

Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония, но данните за живота му преди дейността му в България са оскъдни, почерпени от гръцките жития на Теофилакт Охридски и Димитрий Хоматиан.

След смъртта на св. Методий през 885 г. Климент е прогонен от Великоморавия и заедно с други ученици на светите братя пристига в България. Тук те срещат не гонения, а добър прием – цар Борис I им възлага да просвещават народа.

Ръкоположен е за пръв епископ на българския език на Югозападна Македония през 893 г. по времето на цар Симеон. За седем години обучил 3 500 ученици от всички слоеве на народа, подготвил голям брой свещеници, дякони и учители. Умира в дълбока старост през 916 г. Учениците му го погребват в построения от него манастир "Св. Пантелеймон” в Охрид. Канонизиран през Х в., Климент е причислен към пантеона на българските светци наред с Кирил и Методий.

В Асеманиевото изборно евангелие от края на Х в. е записано, че паметта на св. Климент се чества от Българската православна църква на 27 юли – деня на неговото Успение и Светите Седмочисленици. По-късно се възприема и датата 25 ноември – денят на св. Климент, римски папа, чиито мощи са намерени и пренесени в Рим по време на мисията на Кирил и Методий при хазарите, в която участва и ученикът им Климент.

Св. Климент Охридски опростява глаголицата и съставя буквите на кирилицата. През деня той обучавал деца, а през нощта – превеждал книги от гръцки на български език и пишел проповеди.

По тази причина неслучайно българският просветител е избран за покровител на най-стария университет у нас – Софийския университет.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар