Вход | Регистрация

Университетът в Русе има празник

Университетът в Русе има празник
Русенски университет "Ангел Кънчев"

През 1946 г. в Русе е открит Висшият институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство (ВИММЕСС), който през 1995 г. е преобразуван в Университет "Ангел Кънчев". Част от структурата на университета са филиалите му в Силистра и Разград.

През 2012 г. Русенският университет е акредитиран от Националната агенция за оценяване и акредитация за срок от 6 години с оценка 9,28, като образователният му капацитет е определен на 15 000 студенти.

В модерни учебни зали и изследователски лаборатории, разположени на обща площ от 67 490 кв.м. (от които над 13000 кв.м. в новопостроения и въведен в експлоатация през 2010г. учебен корпус-2) се обучават около 10 000 студенти и докторанти. Обучението се провежда от 480 висококвалифицирани преподаватели на основен трудов договор, от които 41 професори, 171 доценти и 282 доктори и доктори на науката. В учебния процес са включени и много хонорувани признати специалисти в съответната област. На всички желаещи студенти е осигурено общежитие и прекрасна база за спорт и почивка.

През академичната 2012/2013 г. Русенският университет е приел студенти по 48 бакалавърски специалности. Ежегодно университетът ежегодно предлага над 70 магистърски курса в акредитираните професионални направления. Предлага се обучение по 43 акредитирани програми за придобиване на образователна и научна степен "доктор".

Библиотеката на Русенския университет "Ангел Кънчев" е сред най-големите научни библиотеки в Североизточна България. Функционира като център за научно-информационни ресурси, който подпомага учебния процес и научноизследователската дейност.

Разполага с библиотечен фонд 395 000 тома, от които 323 000 книги, 41 000 периодични издания, а текущия абонамент е за 320 заглавия на книжен носител. В учебното заведение има on-line достъп до научноинформационни ресурси, предоставени чрез две информационно-търсещи англоезични системи, осигуряващи достъп до пълнотекстови бази данни с над 10 000 заглавия на научни и специализирани периодични издания; четири реферативни информационно-търсещи системи на български и чужди езици, осигуряващи достъп до над 30 млн. документа и четири информационно-търсещи системи (open access), от които около 30% са пълнотекстови.

Университетската библиотека разполага с учебници и учебни помагала на CD, DVD, ORWO Chromdioxid Hi-Fi, МК-60 и on-line, достъп до електронни версии на периодични издания. В структурата на образователно-културната институция са включени централна библиотека и осем филиала на площ от 1 940 кв. м. разгъната площ.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар