Вход | Регистрация

Честит, Световен ден на радиото!

Първоначалната идея за създаването на такъв ден е на Испанската радиоакадемия и е внесена за обсъждане в ЮНЕСКО

Честит, Световен ден на радиото!
Снимка: sxc.hu

За първи път тази година 13-и февруари се отбелязва като Световен ден на радиото. По този повод през целия ден Българското национално радио ще излъчва клипове за популяризиране на този вид медия.

Първоначалната идея за създаването на такъв ден е на Испанската радиоакадемия и е внесена за обсъждане в ЮНЕСКО - организацията за образование, наука и култура на ООН. След няколкогодишни проучвания и дебати се определи датата 13-и февруари - рождената дата на радиостанцията на Организацията на обединените нации през 1946 г.

Световния ден на Радио има за цел да се повиши информираността за значението на радио, насърчаване на лицата, отговорни за взимането на решения за предоставяне на достъп до информация чрез радио и подобряване на работата в мрежа и международното сътрудничество между радио- и телевизионни оператори.

Днес ЮНЕСКО насърчава всички хора и държави по света да се включат в отбелязването на Световния ден на радиото през 2013-а година. На специално създадения уебсайт www.wrd13.com всички публични, частни, обществени и онлайн радиоорганизации, заедно с радиоспециалистите и техните слушатели, могат да споделят в рамките на една минута своите виждания и подкрепа за радиото в глобален мащаб, мислите и чувствата, с които радиото провокира и вдъхновява. Идеята е тези клипове да са на колкото се може по-голям брой езици и съдържанието им да е достъпно до повече хора.

"Свободното, независимо и плуралистично радио е съществено за здравите общества и жизнено важно за насърчаване на човешките права и основните свободи”. Това пише Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО в послание за първия Световен ден на радиото.

"В ерата на новите медии, радио остава носител, който може да достигне до всяко място, по всяко време. Радиото трябва да популяризира човешките права и основните свободи, особено свободата на словото. Радиото предоставя глас на безгласните. Ето защо, трябва да насърчаваме свободата на изразяване и да се грижим за безопасността на всички журналисти.", продължава тя.

Още от своето създаване радиото се доказва като най-бързото, най-доброто и най-достъпното средство за социално общуване. Радиовълните преодоляват границите, разстоянията и свободно достигат до всеки и навсякъде. Много технически новости са навлезли през годините, много са хората, допринесли за да стане радиото това, което е днес – медията, без която не можем. Затова е време да изкажем своята любов и признателност на глас! И каква по-добра идея от тази да установим дата, на която да празнуваме Световния ден на радиото!

Радиото е медията, без която не можем, която завинаги промени общуването между хората. Независимо кога, как и къде слушате радио – сутрин преди работа, докато пътувате или вечер преди да си легнете. Независимо дали го слушате със стария транзистор или радиоточката, през компютъра или телефона си, в къщи или в колата си - радиото неизменно е част от нашето ежедневие.

То винаги е редом с нас.

Новият световен ден на радиото ще бъде отбелязан от всички големи радиооператори. Би-Би-Си, Гласът на Русия, Радио Франс Ентернасионал, Радио Испания, Международното радио на Китай, Радио Монте Карло Дуалия и Радио Ориент ще излъчат програма от седалището на ЮНЕСКО по повод Световния ден на радио, на 13 февруари.

Редица дебати относно развитието на историята и съвремието в радиоразпръскване ще проведе ЮНЕСКО на този ден: "Младежки радио-инструменти”, "Убити по време на работа: заплаха за радио-журналистите”, "План за действие на ООН по безопасност на журналистите”, "Радиоразпръскването на къси вълни - в миналото?” и "Албер Турпан: две години преди Гулиелмо Маркони?”.

Радио е най-универсалната среда, използван от 95% от населението на света. Изискващи относително евтина и проста технология, радиопредаванията достигат до най-отдалечените и изолирани общности. Интернет и мобилните технологии разширяват достъпността на радиото и увеличават потенциала му. Според Международния съюз за далекосъобщения, 75% от домакинствата в развиващите се страни притежават най-малко един радиоприемник.

Поздрав за Световния ден на радиото с песен на "Сигнал" - "Радио"

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



predavatel.com
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар