Тютюнопроизводството - нова насока за бизнес с Китай!?
Снимка: МЗХ
Тютюнопроизводството и износът на ферментиран и неферментиран тютюн е нова насока на съвместната работа между Китай и България, заяви министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков на среща с китайския посланик у нас Н. Пр. Вей Дзинхуа.
В подкрепа на търговските отношения между двете държави ще бъде създадена и смесена комисия, която да разработи в детайли конкретните възможности за сътрудничество. Сред тях са изграждането на предприятие за производство на кисело мляко и експортът на вино, биопродукти, храни за деца, етерично-маслени култури, месо и минерална вода.
"Разчитаме не само на износа, но и очакваме китайските инвеститори да дойдат в България. Имаме вече заявен интерес за сглобяване на трактори и за изграждане на фуражен завод”, посочи министър Греков. Той беше категоричен, че ако досега разговорите с Китай са били по-скоро общи, то оттук нататък те продължават с конкретика, което е важна стъпка за осъществяване на поставените цели между двете държави, информират от Министерството на земеделието и храните.
Китайски фирми ще инвестират в дружества за преработка и консервация на български храни, които да изнасят на азиатския пазар. Това съобщи пък за БНР заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Георги Стоев след българско-китайския бизнес форум:
От страна на тайванския бизнес бе заявен интерес и към областите на зелената енергия, машиностроенето, както и към сектора на високите технологии.