Вход | Регистрация
Русе 21°C

Намаляват малките в гнездата, отчитат от Дунавската експедиция

При липса на екстремни събития, в следващите 1 до 3 години ситуацията ще се нормализират, смятат от WWF

Намаляват малките в гнездата, отчитат от Дунавската експедиция
Снимка: Булфото

Вторият етап от тазгодишната Българо-румънска дунавска експедиция на международната природозащитна организация WWF, завърши. Целта на експедицията, която започна от Белене, бе да проучи птичите колонии по реката.

Тази година в повечето птичи гнезда има по едно малко, а обикновено са по повече от две, сочат първоначалните данни, които още се обработват. Причините за това са хладният месец май с недостатъчно храна, както и сравнително ниското ниво на реката, което обикновено започва да се покачва около месец и половина по-рано.

Експедицията откри незначителен спад в броя на гнездовите двойки за повечето видове, които се хранят в крайбрежните блата като малък корморан, дребните видове чапли, белоока потапница. Има увеличение при големия корморан и лопатарката.

От WWF припомнят, че миналата година беше екстремно суха, вода изобщо не навлезе във влажните зони по Дунав и гнезденето на много от птиците беше провалено. Това е нещо естествено и при липса на екстремни събития през следващите 1 до 3 години ситуацията би следвало да се нормализира.

Това дава ясни сигнали какво ще се случи, ако реката продължи да се вкопава, а нивото й да спада: пресушаване на крайбрежните блата, спиране на размножаването на рибите и гнезденето на птиците, алармират от организацията.

Това е реална перспектива, ако се одобрят някои от разглежданите в момента сценарии за развитие на корабоплаването по Дунав. За последните 40 години реката вече се е вдълбала средно с над един метър.

В същото време от българска страна намаляват случаите на безпокойство на птиците от туристи и рибари, както и дърводобивът в близост до птичите колонии през размножителния период. Природозащитниците предполагат, че това е вероятният резултат от обявяването на колониите по островите за защитени територии и по-добрата информираност на хората.

По време на дунавската експедиция на WWF стана ясно, че рибарниците при с. Мечка тази година са без вода, тъй като собствениците са решили да не отглеждат риба. Колонията птици от района на рибарниците е съвсем малка и в нея почти отсъства малкият корморан.

Дунавската експедиция се организира за четвърти пореден път. Тя е част от проекта "Трансгранични консервационни мерки за опазване на малкия корморан и белооката потапница в характерни места на територията на България и Румъния” по Програма "LIFE +” или още наричан "Зелени граници”.

В нея участват представители на българския и румънски офис на WWF, БАН, българското и румънското дружество за защита на птиците и Природен парк Персина.

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



WWF
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар