Русенци ще "осветляват" проблема Странджа
Дунавският град е един от 4-те, които излизат утре на протест в подкрепа на природния парк
Фейсбук
Русе е един от четирите града, в които активни граждани излизат на 28 януари /вторник/ в 18:00 ч. пред Халите на протести за спасяването на Странджа. Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" е подкрепена от активисти в Пловдив, Варна и Бургас.
Петиция за запазването на Природен парк Странджа, която е отправена към българския и европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз, събра над 7600 подписа от началото си преди два дни.
Коалицията "За да остане природа в България” вече се обърна към парламента да направи спешни законодателни промени в Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Исканията са две: Общите устройствени планове, одобрени без екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, да бъдат обявени за нищожни. Заинтересованата общественост да получи право да търси съдебна защита срещу актове по Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които нарушават екологичното законодателство.
Алармиран е и министър-председателят да извърши персонални промени в Министерство на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие, с които да бъдат освободени личностите, довели до действията на двете министерства, поставящи под риск Европейската комисия да спре цялото финансиране по структурните и кохезионни фондове.
"Тези служители явно не зачитат националното и европейско право и са допуснали да се приемат общи устройствени планове в цялата страна без задължителните съгласуване и процедури, свързани с опазване на околната среда, здравето на хората и културното наследство.
Очакваме горните промени да се случат в рамките на до 10 дни, защото във всеки един момент в Природен парк Странджа може да бъде издадено ново разрешително за строеж от рода на "Златна перла". Наред с това общините вече могат да издават устройствени планове в цялата страна без задължителните процедури.", информират еко активстите
Искания за разрешаване на проблема са отправени също към главния прокурор и омбудсмана.
В Коалицията "За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация "Биоразнообразие”, Екологично сдружение "За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище "Бъдеще Сега”, Сдружение "Агролинк”, Сдружение "Байкария”, Сдружение "Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение "Природа назаем”, СНЦ "Зелени Балкани”, Сдружение "Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ "Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение "Щастливеца”, гражданска група "Да спасим Иракли”, "Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.