Нов метод за забавяне развитието на рака тестват в Русе
Трим души се подложиха на процедура за удължаване на живота
Снимка: Булфото
Трансартериалната химиоемболизация (ТАСЕ) е съвременният метод за лечение на рак на черния дроб. Методът е известен в света от 30 години, когато е бил използван за първи път от японец, но е малко познат в България, тъй като се практикува само от трима наши специалисти.
Русе бе първият град, в който тази процедура беше извършена. Трима пациенти, страдащи от рак на черния дроб се подложиха на удължаващия живота метод. Това са мъж на 69 години и две жени - на 58 и 78 години.
Д-р Валентин Кръстев, инвазиен кардиолог, каза че и тримата пациенти се чувстват добре. За извършванетона процедурата от Полша пристигнаха водещи специалисти - д-р Коциолег и д-р Адам Запасник - референт на метода за Европа.
Трансартериалната химиоемболизация удължава и подобрява живота на болния с 45-48 месеца, но не може да
спомогне оздравяването му. Използва се, за да се намали раковото образувание, ако то е прекалено голямо и не позволява пациентът да бъде опериран. Повлияни от лечението с този метод са около 80 процента от заболелите.
Използва се и за пациенти, при които системната химиотерапия няма ефект или е съпътствана от
сериозни странични ефекти.
Случаите на първичен карцином в България са около 350 - 400 годишно. Д-р Кръстев смята, че ако 40 процента от тях са подходящи за подлагане на тази процедура, означава, че 150 човека с тази диагноза ще получат удължаване на живота.
Изпълнителният директор на клиниката за инвазивна кардиология д-р Кирил Панайотов, където беше извършена процедурата, заяви, че засега трансартериалната химиоемболизация не се финансира от НЗОК.
Мнението на специалистите, е че този метод е скъп и трябва да се поема от Здравната каса.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: БТА