Вход | Регистрация
Русе 21°C

Изложба за българската литература подредиха в Русе

Изложба за българската литература подредиха в Русе
Снимка: Север.бг

В една от залите на Русенската художествена галерия е подредена изложбата на Националния литературен музей "Българската литература – срещи и диалози със света". 

Експозицията представя най-значимите имена и събития в многовековния културен диалог между България и света. В 30 пана чрез нагледен разказ от Средновековието до средата на XX в. се проследяват духовните мостове между българската, европейските и световните литератури.

Изложбата, реализирана по спечелен проект в програма "Мобилност” на Министерство на културата, е изградена основно с документалните богатства от фондовете на Националния литературен музей, къщите музеи и мемориалните кабинети - негови филиали. Включени са и ценни материали от Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий”, музея на Народния театър, Държавна агенция "Архиви”, къща музей "Константин Величков” в Пазарджик, къща музей "Гео Милев” в Стара Загора, факултета по скандинавистика към СУ, както и от частни колекции.

Автори на изложбата са Катя Зографова и Анна Свиткова; художник - Ивелина Велинова; координатор - Соня Кирицова.

Експозицията започва с най-значимия ни принос в световната култура - делото на Светите равноапостоли Кирил и Методий, провъзгласени за съпокровители на Европа. Богомилското учение от Х век е представено със своя път към Западна Европа и влиянието му върху шедьоври на световната литература като "Ад” на Данте Алигиери и "Изгубеният рай" на Джон Милтън.

Една от най-интригуващите и непроучени досега теми са българските мотиви в европейските литератури. Вдъхновяващи са европейските творци с българско родословно начало. Сред тях са "принцът на поетите” Пиер дьо Ронсар, поетесата Ана дьо Ноай, потомка на Софроний Врачански.

Първата фаза в проникването на европейската култура през Възраждането са учебниците по френски, немски, гръцки, италиански. Показани са както първите преводи на художествени произведения, така и първи антологии на чуждите литератури.

В отделни пана са проследени контактите на български интелектуалци с европейските академични средища, усвояването на френско и немскоезичните култури.

Модерните естетически търсения на Европа са представени чрез световете на Пейо Яворов, Теодор Траянов, Димчо Дебелянов, Христо Ясенов, Димитър Бояджиев, Гео Милев и Чавдар Мутафов.

Как писатели видяха света е също сред темите на тази изложба. Потърсена е и обратната информация – доколко светът познава българската литература, кои наши писатели са най-превеждани, къде познават творчеството им, какви международни награди имаме. Тук е включен и "поданикът на Русе” писателят-нобелист Елиас Канети, както и учредената в негова чест Националната литературна награда.
Експозицията е адресирана до широка и разнообразна публика. Тематиката е интригуваща и образоваща и представлява интерес както за хора с определени културни интереси, така и за широк кръг зрители, за ученици и студенти.

В Русенска художествена галерия изложбата ще гостува до 10 януари 2013 г.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар