Вход | Регистрация
Русе 21°C

Русенската библиотека организира изложба по случай 3 март

Историкът Красимир Кънчев ще представи част от колекцията си от произведения на изкуството, пресъздаващи Руско-турската освободителна война

Експозиция, посветена на Националния празник на България, ще бъде открита в Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в 16 часа на 2 март. Презентацията е озаглавена "Руско-турската война от 1877-1878 година в произведенията на европейски творци". Екипът на библиотеката си е поставил за цел да представи пред посетителите непознати и малко известни гравюри, ескизи и рисунки от участници във войната.

Изложбата е инициирана от историка Красимир Кънчев и е резултат от дългогодишния му изследователски труд, посветен на жизнения път и творчеството на стотици художници, фотографи, гравьори и кореспонденти от различни страни, сред които Русия, Великобритания, Франция, Германия и САЩ. Посетителите ще могат да се запознаят отблизо с част от неговата колекция, включваща сбирки, архиви и редки издания.

В експозицията са включени повече от 100 творби, показващи и двете лица на войната - както трудностите и лишенията, свързани с нея, така и ежедневното битие на обикновените хора, войниците и русенци в частност. Сред представените автори личат имената на руски и западноевропейски художници от ранга на Николай Каразин, Томас Милтън, Василий Поленов, Иван Крамский, Лев Лагорио, Алексей Боголюбов, Василий Верешчагин, Фридрих Де Хаанен, Хосе Луис Пелисер, гравьорите К. Крижановски, Е. Даммюлер, А. Даугелем, Г. Бролинг и още десетки други, много от които останали анонимни творци.

В края на XIX век почти целият творчески и интелектуален елит на Европа е възмутен от бруталното отношение на властите в Османската империя спрямо подчиненото християнско население. Тези чувства се засилват след зверствата по време на потушаването на Априлското въстание и получават израз в произведенията на художници, писатели и журналисти.

_______________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: Регионална библиотека - Русе
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар