Вход | Регистрация

Русе 21°C

Търново, Габрово и Русе - официални кандидати за европейска културна столица

Стартът на благородната надпревара между няколко български града бе даден днес

Търново, Габрово и Русе - официални кандидати за европейска културна столица
Снимка: Булфото

Кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. бе представена днес от градоначалника Даниел Панов. Заедно с колегите си от София, Русе, Габрово, Шумен, Варна, Пловдив и Бургас той внесе формулярите в Министерството на културата. София кандидатства заедно с Благоевград, Перник и Кюстендил в обединена кандидатура на Югозападния регион

На официална пресконференция днес в Министерство на културата беше даден старт на благородната надпревара.

Съгласно Решение на Министерския съвет Министерството на културата е определено за Национален координационен орган за провеждане на конкурса. Като домакин на проявата министърът на културата д-р Петър Стоянович приветства кметовете на осемте града, заявили своето желание да участват в конкурса.

"Това е голяма чест за всеки един градоначалник, но и изключителна отговорност в същото време. Аз съм убеден, че при тази подготовка на кметските екипи и личната ангажираност на кметовете, онзи град, който бъде избран за културна столица, ще представя достойно не само своя регион, но и цяла България. Радвам се да видя колко симпатично, но и задълбочено тече трескавата подготовка във всичките осем града. Инициативата ще донесе изключителни плюсове за всеки един от тях”, заяви д-р Стоянович.
Министърът на културата гарантира прозрачност на процедурите по българската кандидатура за Европейска столица на културата. "Няма да участвам по никакъв начин, нито ще назначавам хора в комисията от експерти, които са обвързани регионално, лично или по друг начин с кандидатите. Ще имате спокойствието и сигурността, че се състезавате с почтени средства”, увери министър Стоянович.

Той изрази задоволство от начина, по който се поставя началото на конкурса – "по приятелски и колегиален начин”.
  

С кратко представяне на своите градове кметовете-кандидати отправиха основните послания и посочиха достойнства на тяхната кандидатура.

"Всеки, който е дошъл във Велико Търново, усеща духа, сърцето и душата на България. Искаме да предложим на Европа своята кауза – творим щастие. Творим щастие, защото това е бъдещето на човечеството, което търси нова мярка за прогрес. Тя се нарича световен индекс на щастието. Велико Търново споделя своята кандидатура с 9 общини от цялата великотърновска област. Убедени сме, че старата столица на България ще може да бъде европейска столица на културата през 2019 годшно”, заяви Даниел Панов, който бе в столицата заедно кметовете на Горна Оряховица- Добромир Добрев и на Павлиикени- Емануил Манолов.

"Габрово се кандидатира за "Европейска столица на културата 2019" със съзнанието, че е достоен кандидат с точна преценка на силните и слабите си страни, с мотивация да работи и доказва себе си, да привлича все повече вниманието на Европа, да разшири границите си на влияние и да си извоюва подобаващо място на картата на света. Каквото и да се случи, през 2019 година един български град ще стане Европейска столица на културата и като българи, ние всички ще се гордеем с достиженията на този град!", представи града си кметът Таня Христова.

Кандидатурата на Русе e обобщена под мотото "Русе – град на свободния дух". Като част от Дунавския регион и като представител на Дунавската култура, Русе поставя акцент върху значението на река Дунав за сближаването между европейските култури. Добавената стойност в кандидатурата на Русе е трансграничният аспект, който предвижда  активното включване на трансграничния регион Русе – Гюргево в реализирането на концепцията за културната програма през 2019 г. От друга страна, европейската социално-икономическа и културна перспектива за развитието на града е директно свързана със Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион и динамичното сътрудничество с държавите, разположени по поречието на река Дунав.

Журито, което подбира градовете-финалисти, се състои от 6 експерти от България и 7 експерти, представляващи институциите на Европейския съюз.

Българският град, който ще стане "Европейска столица на културата 2019", ще бъде определен през май 2015 г. в рамките на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар