Вход | Регистрация
Русе 21°C

Електронен уред разпознава по миризмата видовете бактерии

Електронен уред разпознава по миризмата видовете бактерии

Всяка година в ЕС умират повече от 4000 души поради пожари, а още много хиляди се хоспитализират за лечение от изгаряния. Благодарение на финансирани от ЕС научни изследвания процесът на диагностика и лечение ще се ускори с дни, тъй като лекарите специалисти ще бъдат в състояние по-бързо да идентифицират вредните бактерии или гъбички, които е възможно да се крият в раните на жертвите на изгаряния и да причиняват инфекция, съобщават от пресцентъра на Европейската комисия.

Досега лекарите трябваше да разчитат на отнемащи няколко дни микробиологични изследвания, за да установят кои бактерии причиняват инфекцията. Изследователи от Германия, Италия, Литва и Великобритания разработиха малък електронен уред, който само за няколко минути може да установи вида на бактериите чрез идентифициране на нищожните количества газ, отделян от бактериите. По-бързата диагностика на инфекциите позволява да се ускори лечението на пациентите, което от своя страна води до по-кратко пребиване в болница и съответно до съкращаване на разходите. ЕС инвестира 1,67 милиона евро за финансиране на научни изследвания в областта на ИКТ по линия на проекта WoundMonitor, довел до успешното разработване на прототип на този уред.

Повечето от изгарянията в ЕС се случват у дома или на работа и преобладават сред уязвими групи от населението като хора в напреднала възраст или малки деца. От решаващо значение за пациентите с изгаряния са ранната диагностика и своевременното лечение на инфекцията. Но въпреки напредъка на съвременната медицина все още може да са необходими до три дни за микробиологични изследвания с цел да се идентифицират наличните бактерии в раната. Едва след тази идентификация лекарите могат да изберат подходящо лечение.

По традиция студентите по медицина са обучавани да разпознават бактериалните инфекции по характерната им миризма. В рамките на проекта WoundMonitor клинични специалисти и изследователи от Германия, Италия, Литва и Обединеното кралство използваха същия подход, но бяха подпомогнати от най-съвременни информационни и комуникационни технологии (ИКТ).

Изследователите разработиха уред, с който може да се установи видът на бактериите въз основа на изпусканите от тях малки количества летливи газове, разпознаваеми по миризмата. Най-напред специалистите идентифицираха трите основни рода бактерии: стафилококите, стрептококите и псевдомоните, на които се дължат около 80% от бактериалните инфекции, установени в раните от изгаряния. След това те идентифицираха летливите химически вещества, отделяни от бактериите при тяхното размножаване. Въз основа на тази информация екипът по проекта проектира уред — с размерите приблизително на папка за листове формат А4, съдържащ осем газови датчика. Начинът, по който датчиците реагират на наличните химични вещества, е показателен за характеристиките на последните и позволява идентифициране на бактериите.

Този сложен, но много компактен уред беше изпитан в болница в Манчестър (Великобритания) и в болницата към Медицинския университет в Каунас (Литва). Резултатите бяха много задоволителни и изследователите дадоха положителна оценка по отношение на нивото на риска по използването на уреда. Няколко търговски дружества проявиха интерес към уреда WoundMonitor и сега се водят преговори с оглед уредът да получи разрешение за пускане на пазара.

ЕС финансира проекта с 1,67 милиона евро по линия на своята Шеста рамкова програма (6РП) за научни изследвания.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар